Vieme, ako sa starať o orchideu, aby dlho kvitla. Skúste naše rady a užite si záplavy kvetov

,

Orchidea je krásna elegantná rastlina, ktorá vyžaduje osobitnú starostlivosť. Pestovanie tejto krásy z tropických pralesov si obľúbilo mnoho z nás. Ako sa o orchideu starať, aby žiarila v plnej kráse, sa dozviete v dnešnom článku.

 

Ako vybrať orchideu v obchode

Aby vám orchidea robila doma radosť, je potrebné vybrať zdravú rastlinu. Listy musia byť zelené a lesklé. Povädnuté a poškodené listy na rastline môžu znamenať, že je rastlina napadnutá nejakou chorobou. Substrát by nemal mať škvrny a nemal by byť premokrený. Zdravé vzdušné korene majú striebristo šedú farbu a zelené špičky na konci. Kvety by mali mať jasnú farbu bez škvŕn, puky by nemali byť zahnednuté.

Druhy orchidey

Orchideí je na trhu veľa, v súčasnej dobe je známych približne 30 tisíc druhov. Niektoré rastú v korunách stromov, iné na zemi. Ich domovinou je Ázia, stredná a Južná Amerika, Nový Zéland a Austrália. Aj v našej krajine nájdeme aj zástupcov orchideí a to približne 70 druhov.
Väčšina kultivovaných orchideí v ponukách obchodov pochádza z trópov, ktoré sú vyšľachtené tak, aby mali mohutné kvetenstvo a veľké listy.
Ceny orchideí sú rôzne. Záleží na kultivare a veľkosti rastliny. Bežné rastliny možno zaobstarať od 150 Sk, stredne veľké od 300 -500 Sk, vzácnejšie druhy sú cenovo výrazne vyššie. Orchidey je možné zakúpiť v špecializovaných obchodoch, kvetinárstvach a hobby marketoch. K dostaniu sú aj v bežných supermarketoch.
Keď si zakúpenú orchideu prinesiete domov, môže sa stať, že puky počas krátkej doby opadajú. Je to bežná reakcia rastliny, orchidey sú všeobecne citlivé na akékoľvek sťahovanie.
Než novú rastlinu dáte na vybrané miesto, kde vám bude robiť radosť, doprajte jej 14-dňovú karanténu. V kvetináči sa môže schovávať nejaký škodca, ktorý sa za tú dobu môže prejaviť, a vy máte šancu konať.

Ako sa starať o orchidea

Aby si orchidea udržala svoj pôvab a hojne kvitla, potrebuje správny príjem vody, dostatok svetla a živín.

Dostatok svetla – Kvitnúce orchidey by nemali byť vystavené priamemu slnku. Ideálne je východné, severné, severovýchodné či severozápadné okno, nevhodná je južná a juhozápadná strana. Pokiaľ predsa len budete pestovať orchidey na južnej strane, bude potrebné ich zabezpečiť tienením proti priamemu slnku.
Správna teplota – V letných mesiacoch orchidey potrebujú nočné ochladenie a čerstvý prísun vzduchu, aby lepšie znášali vysoké denné teploty. V zimných mesiacoch je ideálna teplota okolo 20 °C, v noci by mala ešte klesnúť. Teplota okolo 15 ˚C je pre nich už ohrozujúca. Pokiaľ ich umiestnite do miestnosti, kde je suchý vzduch, je vhodné orchidea cez noc rosiť. Pri rosení si dajte pozor na to, aby ste nepokropili kvety, pretože môžu začať hniť. Pri pestovaní orchideí nezabúdajte kontrolovať vlhkosť vzduchu v miestnosti. Ideálna vlhkosť vzduchu pre orchideu je v rozmedzí 50 až 75%.
Výživa – Aby rastlina krásne a bohato kvitla, potrebuje správne hnojivo s vysokým množstvom fosforu a draslíka a zároveň nižšie množstvo obsiahnutého dusíka. Vyberajte profesionálne organické hnojivo na orchidey. Hnojivo sa riedi viac ako pri izbových rastlinách. Hnojivo pridávajte 1x za 14 dní do nádoby v ktorej budete rastlinu namáčať. Na trhu je možné zohnať aj dlhodobé hnojivá v tyčinkách, ktoré zapichnete k rastline. Hnojenie orchideí sa týka v období jar až jeseň.
Zálievka – Orchidey nemajú rady trvalo vlhkú zeminu, ktorej následkom býva nedostatok kyslíka. Korene orchidey rýchlo podliehajú hnilobe, preto musíte rastlinu zalievať naozaj až vtedy, keď je kôra aj pôda suchá. Orchidey sa nezalievajú do kvetináča ani do téglika pod kvetináčom, ale zalievajú sa tak, že sa namočia do vody, nechajú sa chvíľku v pokoji, než nasajú potrebnú vodu, a potom sa opäť dajú do kvetináča. Orchidea sa zalieva obvykle 1x týždenne. Voda by mala byť čo najmäkšia, najlepšie dažďová, alebo dojčenská. Pokiaľ nemáte možnosť zalievať dažďovkou az kohútika vám tečie tvrdá voda, oplatí sa investovať do kvalitného filtra, ktorý odstráni chlór, soli a ďalšie látky, ktoré orchideám škodia.
Substrát – Orchidey sú náročné rastliny, ktoré potrebujú špeciálny substrát, ktorý je vzdušný a priepustný.
Nádoba – Orchidey sa pestujú v priehľadných kvetináčoch, ktoré majú na dne otvory. Tak máte pod kontrolou koreňový systém aj množstvo vody. Na trhu existujú aj špecializované ozdobné kvetináče, ktoré majú vyvýšený stred, aby kvetináč s rastlinou nedosadol na dno.

Ako presadiť orchideu?

Pokiaľ sa orchidei veľmi nedarí, je potrebné ju presadiť. Presádzanie by sa malo vykonávať v závislosti na tom, ako rastlina rýchlo rastie, približne raz za dva až tri roky. Orchidea môžete presádzať iba v období, keď nekvitne. Pokiaľ rastlinu budete presádzať, nerozoberajte koreňový bal, pretože hrozí jeho vyschnutie. Celú rastlinu preložte do väčšej nádoby a dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene.

Znalosti

Publikované

17. septembra 2022