Najčastejšou chybou pri praní bielizne je dávkovanie pracieho prostriedku. Viete, ako ho dávkovať správne?

,

Pranie bielizne patrí medzi bežné domáce práce. Na trhu je dnes mnoho druhov a foriem pracích prostriedkov s rôznymi koncentráciami, a tým pádom aj s rôznym dávkovaním. Rozhodne neplatí zásada, že čím viac pracieho prášku, tým lepšie. Bielizeň nebude výrazne čistejšie, ale naopak sa na ňom môžu objaviť škvrny po prášku, ktorý sa nerozpustil, navyše sa môže v práčke usadzovať. Viete, koľko pracieho prostriedku je potrebné použiť pri praní alebo dávkujete len tak „od oka“?

 

Správne triedenie bielizne

Pred praním si bielizeň roztrieďte, podľa farby a materiálu. Biele zvlášť, farebné zvlášť, jemné zvlášť. Jemné tkaniny, športová bielizeň, svetre atď. Vyžadujú špeciálne pracie prostriedky a nižšiu teplotu ako napríklad uteráky. Perte až vtedy, keď sa vám podarí naplniť celú práčku. Kvôli pár veciam ju nezapínajte.

 

Perte chytro a dávkujte len toľko prášku, koľko je ho skutočne potrebné

Nie je nič jednoduchšie, než si prečítať informácie na obale a podľa toho sa riadiť. Čítanie návodu väčšina z nás považuje za zbytočnú stratu času, predsa vieme, ako najlepšie prať. A to je zásadná chyba. Na obaloch je uvedená tabuľka, ktorá prezradí, ako dávkovať v prípade, že máte mierne, stredne alebo veľmi znečistenú bielizeň. Zohľadňuje tiež tvrdosť vody. Väčšina značiek uvádza prác dávku na 4 – 5Kg suchej bielizne. Podľa miery zašpinenia je potom vhodné zvoliť aj prací program. Správne dávkovanie nešetrí len práčku, ale aj vašu peňaženku. Spotrebujete menej prášku aj aviváže.
Nenechajte sa zmiasť tým, že je zrazu menšie balenie pracieho prášku za rovnakú cenu. Kompaktované pracie prášky majú síce menší objem, vyperú pritom zhodné množstvo bielizne rovnako účinne ako tie existujúce. Naviac je u nich odporúča menšie dávkovanie. O to viac je tak nutné orientovať sa pri výbere pracieho prostriedku nie podľa jeho veľkosti, ale podľa počtu pracích dávok, teda podľa toho, koľko s práškom reálne vyperiete. Dávkovanie pracích prostriedkov je pre úspešné odstránenie nečistôt z bielizne veľmi dôležité!

 

Nadmerná dávka pracieho prostriedku

Pri nadmernom dávkovaní pracieho prostriedku sa netreba obávať priameho poškodenia textílií. Ak si myslíte, že väčšia dávka prášku zaistí vašej bielizni väčšiu čistotu, ste na omyle. Bielizeň bude voňavé a čisté, ale prášok, ktorý ste navyše pridali sa v práčke nerozpustí a nahromadí sa v útrobách práčky a môže byť zdrojom nepríjemného zápachu. Aj v zásobníku sa môžu usadzovať zvyšky pracieho prostriedku a zle rozpustený prášok môže priľnúť na bielizni.

 

Nedostatočná dávka pracieho prostriedku

Ak je dávka pracieho prostriedku nižšia, než vyžaduje stupeň znečistenia bielizne a tvrdosť vody, nedosiahnete očakávaného výsledku. Špinu zo všetkých vlákien neodstránite, zostane škvrna, ktorá bude pri nosení nabaľovať ďalšie špinu a už ju z oblečenia tak ľahko neodstránite. Pokiaľ málo dávkujeme už dlhšiu dobu, farebné textílie dostanú šedivý nádych, farby stratí jas, špina sa úplne neodstráni a môžu vznikať na bielizni žmolky.

 

Z čoho pri dávkovaní prášku vychádzať?

Znečistenie bielizne – samozrejmosťou je, že sa líši pranie bielizne podľa toho, či sa potrebujete zbaviť odolných škvŕn napríklad na detskom oblečení, alebo len potrebujete bielizeň preprať. Menej znečistenú bielizeň nepotrebuje toľko prášku ako veľmi znečistené a môžete mu nastaviť aj kratšie prací program. Aj na to výrobcovia myslia a na etikete vždy uvádzajú stupňa znečistenia.
Množstvo bielizne – etikety na obaloch vychádzajú z plnej práčky, do ktorej sa vojde 4-5 kg ​​suchej bielizne. Ak periete menej bielizne dávku prášku si prispôsobte.
Tvrdosť vody – je dobré vedieť, akú tvrdosť vody doma máte a vychádzajte z toho aj pri dávkovanie pracieho prostriedku. Čím je voda tvrdšia, tým viac prášku potrebujete.

Spôsob dávkovanie pracieho prostriedku

Rozdiely dávkovanie sú medzi jednotlivými typmi pracích prostriedkov.
Prací prášok – dávkuje sa klasicky do násypky. Má väčšiu prác silu, keď periete na vyššie teploty.

Prací gél – gél sa dávkuje do násypky, alebo odmerky na tekutý prášok, ktorú môžete dať priamo do bubna práčky. Pri veľmi znečistených vecí ho môžete naliať priamo na škvrnu a zvýšiť silu sypkého pracieho prášku. Nevýhodou je o niečo nižšia účinnosť, preto je vhodnejšie gél používať len na mierne zašpinenú bielizeň prané za nižších teplôt.
Pracie kapsule – predstavujú najjednoduchší variant dávkovanie. Sú už Preddávkovanie, takže nemusíte odmeriavať správne množstvo, len vhodíte kapsulu do bubna práčky a zapnete.

 

Ako použiť aviváž

Aviváž zjemňuje vlákna, uľahčuje žehlenie, a dodáva bielizni krásnu vôňu, po vytiahnutí zo skrine nebude nabité statickou elektrinou. Aviváž vždy prvý zrieďte podľa návodu a nikdy ju koncentrovanú nelejte na bielizeň. Urobila by vám fľaky.

 

Namiesto aviváže ocot

Aviváže môžu byť u citlivých ľudí alebo detí príčinou kožných vyrážok. Skúste namiesto aviváže použiť ocot. Ocot, ktorý pridáte do práčky na miesto aviváže, krásne zmäkčí a prevonia bielizeň, navyše prečistí práčku zvnútra a nezaťaží vašu peňaženku. Dávkovanie je rovnaké ako v prípade aviváže.

 

Správne plnenie práčky

Práčku nepreťažujte. Je potrebné si uvedomiť, že mokré prádlo váži mnohonásobne viac než bielizeň suché. Optimálne naplnenú práčku spoznáte tak, že medzi prádlom a bubnom by mal zostať tak veľký priestor, aby ste do neho mohli vložiť svoju dlaň na výšku.

Najpredávanejšie práčky

AEG ProSteam L7FBE48SC – manual

Beko WRE6612CSBSW – manual

Haier HWD80-B14979-S – manual

Candy CSWS40 364D/2-S – manual

PHILCO PPL 162 – manual

 

Znalosti

Publikované

14. júla 2021