Prehľadný návod ako správne recyklovať bežné druhy odpadov

Každý z nás sa podieľa na kvalite životného prostredia. Keď produkujeme odpad v stále väčšej miere, je o to dôležitejšie zamerať sa na triedenie a následnú recykláciu. Recyklácia znamená opätovné zužitkovanie materiálov získaných z odpadu, ktorých spracovanie je účelné z dôvodu ochrany prírody aj úspor materiálových zdrojov či energiou. Recyklovať dá takmer všetko, odpad sa ale musí triediť. Mnoho ľudí stále nevie, alebo ignorujú pravidlá, čo kam patrí. V kontajneroch tak končí veci, ktoré tam nepatria a v recyklačnom centre tak pracovníkom komplikujú prácu.
Bežné sú kontajnery na plast, sklo, papier a odevy. Stále častejšie sa objavujú aj kontajnery na triedenie kovových obalov, na batérie a ďalší materiál. Na kontajneroch sú umiestnené nálepky, ktoré presne opisujú, čo do nich patrí a čo nie. O miestnych podmienkach systéme separovaného odpadu vždy rozhoduje obec, preto sa všade triedia iným spôsobom.

Čo možno recyklovať

Sklo

Na sklo sú zelené kontajnery kam sa vhadzuje sklo bez ohľadu na farbu. Napríklad, fľaše od alkoholických i nealkoholických nápojov, tabuľové sklo z okien. Môžete sa stretnúť aj s bielym kontajnerom na sklo, kam sa vhadzuje iba číre sklo, poháre od zaváranín, marmelád, rozbité poháre. Do kontajnerov na sklo nepatria porcelán, zrkadlá, autosklo, pokovaná a pozlátená skla, sklokeramika, laboratórne sklo, varné sklo, žiarovky.

Plast

Vhadzuje sa do žltého kontajnera. Zaberá najviac miesta zo všetkých odpadov. Pred vhodením do kontajnera plastové fľaše zmačkejte alebo zošliapnite. Aj tým šetríme prírodu, znižujeme totiž potrebu zvozov, pretože sa do nádob zmestí viac vytriedeného odpadu. Do kontajnera na plasty patrí, PET fľaše, sáčky, fólie, tégliky od jogurtov, obaly od čistiacich a pracích prostriedkov, obaly od kozmetických prípravkov, plastové tašky, penový polystyrén v menších kusoch a ďalšie výrobky z plastov. Do kontajnera na plasty môžete vhadzovať aj nápojové kartóny, dnes už existujú technológie, ktoré vedia tento materiál spracovať a opätovne využiť.

Papier

Modrý kontajner. Priemerná slovenská domácnosť vyprodukuje zo všetkých triedených odpadov za rok hmotnostne najviac papiera. Papier môžete doviezť do zberných surovín, kde získate za roztriedený papier finančnú odmenu. Do kontajnera na papier môžete vhadzovať, krabice, papierové obaly, noviny, časopisy, zošity, bublinkové obálky, ale iba bez plastového vnútra, obaly od potravín (múky, cukru, čaju). Naopak sem nepatrí kopirák, pauzák, tapety od lepidla, mastný papier, zväzky kníh (vhadzovať len bez väzby), účtenky a použité detské plienky.

Nápojové kartóny

Oranžová farba je základ, buď celé triediace nádoby, príp. jej časti (napr. veka), alebo v podobe oranžovej samolepky, ktorá býva umiestnená na viditeľnej časti nádoby. Na nej by malo byť vždy vysvetlené, čo do tejto nádoby triediť patrí a čo nie. Do takého kontajnera patrí krabice od džúsov, vína, mlieka a mliečnych výrobkov, Nápojový kartón vždy třídiďte stlačený, tak ako napríklad PET fľaše, aby sa do neho zmestilo čo najviac vytriedených kartónov. Do kontajnera nepatria polohliníkové sáčky, napríklad od kávy a rôznych potravín v prášku.

Kovy

Šedý kontajner, na triedenie kovových obalov. Sú určené predovšetkým na zber plechoviek a drobnejšieho kovového odpadu. Triedenie kovov môžu mestá a obce zabezpečiť formou zberných dvorov, veľkoobjemových kontajnerov a zberných nádob. Do kontajnerov patria plechovky od nápojov, kovové uzávery, skrutkovacie uzávery, viečka, alobal hliníková viečka, hliníkové obaly od potravín, klince, skrutky, kancelárske spony. Ďalšími recyklovateľnými kovy sú prázdne tuby od kozmetiky či kovové uzávery od nápojov. Do šedého kontajnera naopak nepatrí, plechovky od farieb a iných nebezpečných látok, ťažké alebo toxické kovy, akou sú olovo či ortuť, elektroodpad, batérie.

Batérie

Vo vybraných stanovištiach zberných nádob na triedený odpad sú umiestnené špeciálne plechové kontajnery červenej farby. Kontajnery sú opatrené otočným, novší typ rozbaľovacom bubnom pre vkladanie elektrozariadení a samostatnú štrbinou pre vhadzovanie batérií a monočlánkov. Do kontajnerov je možné odkladať drobnejšie elektrozariadenia ako napr. Kalkulačky, telefóny, počítačové myši a klávesnice, prehrávače MP3, fotoaparáty, rádioprijímače, elektronické hračky a pod. Naproti tomu televízory, počítačové monitory a žiarivky vrátane tzv. Úsporných žiariviek do kontajnerov nepatrí.

Lieky

Lieky v žiadnom prípade nepatrí do odpadkového koša. Nepoužité liečivo vždy vráťte do lekárne. Lekárne majú vo vnútri priestoru dostupný uzavretý a označený kontajner, do ktorého môžeme nepoužitá liečivá sami odevzdat.Sami lekárnici s nimi nemanipulujú. Majú zazmluvnené vývozca nebezpečného odpadu, a akonáhle sa v lekárni prejdenej lieky nahromadia, vývozca si ich príde vyzdvihnúť. Takéto odovzdanie je sprevádzané vyplnením evidenčného listu o preprave nebezpečného odpadu na území Slovenskej republiky, kde je uvedené presné množstvo liečiv, ktorá bola vývozcovia odovzdaná.

Znalosti

Publikované

16. mája 2019