Vyberáme LED televíziu a porovnanie najlepších LED televízorov 2019

,

LED televízory patria k najobľúbenejším televíziám na súčasnom trhu. Majú ostrý obraz s jasnými farbami a čistým zvukom. Ich výhodou je navyše aj nízka energetická náročnosť. Jednotlivé LED televízory sa môžu líšiť rozmerom uhlopriečky či grafickým rozlíšením. Poradíme vám, ako pri nákupe LED televízie postupovať.

Čo je LED televízor?

Technológia LED televízorov je založená na tekutých kryštáloch, ktoré sú uložené medzi dvoma elektródami a dvoma polarizačnými filtrami. Pôsobením elektrických impulzov sa kryštály zmršťujú a rozťahujú a tým regulujú množstvo svetla, ktoré cez polarizačné filtre prechádza. LED televízory využívajú podsvietenie tzv. LED diódami, čo je zárukou nízkej spotreby elektrickej energie a dlhšou životnosťou. Majú veľmi jasný obraz a vysoký kontrastný pomer. Tento typ televízorov uviedla ako prvá na trh firma Samsung.

Vyrába sa niekoľko typov s touto technológiou a ide o typ použitia farieb a ich podsvietenia.
Typ RGB LED – je skupina štyroch LED – červená, modrá, dve zelené. Tie sú rozmiestnené po celej ploche panelu a ide o stlmenie jednotlivých LED farieb v mieste, kde je potrebné dosiahnuť sýtejšie čiernej farby. Direct LED je rozloženie LED za panelom, ale používajú sa len biele LED diódy a vďaka nim možno dosiahnuť vyššieho kontrastu. Nasleduje EDGE LED – biele LED sú iba po okrajoch panela a pomocou špeciálnych vodičov svetla s odrazovými plôškami sa svetlo z LED rovnomerne rozptýli za LCD panelom.

Ako vybrať LED televízor?

Uhlopriečka

Základným kritériom pri výbere by mala byť veľkosť uhlopriečky televízora. Udáva sa v centimetroch alebo palcoch: 1 palec = 2,54 cm. Uhlopriečku televízora vyberajte podľa priestor, do ktorých chcete televíziu umiestniť, aby bola zaistená dostatočná pozorovacia vzdialenosť. Tá by mala byť približne dvojnásobkom až trojnásobkom uhlopriečky.

formát obrazu

Bežne používaný formát je tradičná širokouhlý 16: 9, z ktorého je možné stlačením tlačidla pre úpravu prispôsobiť obraz pre skôr používané zobrazenie 4: 3. Po stranách obrazu tak zostanú tmavé plochy, ale nedôjde k nežiaducemu orezanie ani neprirodzené deformácii pri využití celej plochy. Väčšina televízorov si dokáže najvhodnejší formát nastaviť automaticky.
Ďalším variantom je formát 14: 9, kde dochádza k čiastočnému orezanie obrazu bez vzniku tmavých pruhov. Stáva sa tak pri prehrávaní z DVD alebo BluRay, u televízneho vysielania prebieha nastavenie väčšinou automaticky.

rozlíšenie

Rozlíšenie obrazu je druhým najdôležitejším parametrem.Udává, koľko bodov je televízia schopná zobrazit.Většinou sa udáva ako počet bodov horizontálne x počet bodov vertikálne.
HDReady – televízia používajúci rozlíšenie 1366 x 768. postačí pre bežný príjem a sledovanie filmov z DVD alebo z internetu.
FullHD – plné rozlíšenie 1920 x 1080 bodov. Toto rozlíšenie je vhodné pre sledovanie Blu-ray diskov a Full HD televízneho vysielania.
HDReady – televízia používajúci rozlíšenie 1366 x 768. Postačí pre bežný príjem a prehrávanie DVD, alebo internetu.
4K, Ultra HD (UHD) špičkové rozlíšenie 3 840 x 2 160 pixlov, často sú doplnené aj 3D zobrazením. Tieto televízory poskytujú 4 × lepší rozlíšenie ako Full HD televízory, čím vám zaistí najlepšiu dostupnú kvalitu obrazu.

3D obraz

Ponuka 3D televízorov je úzko naviazaná na predaj 3D okuliarov, 3D blu-ray prehrávačov, 3D domácich kín. Ponuka 3D obsahu zatiaľ nie je extra bohatá, ale postupne sa rozrastá a filmotéka na 3D BLU-RAY diskoch sa stále rozširuje. 3D LED televízory sa tiež skvele hodí na hranie hier. Efekt 3D zobrazenie nie je vhodný pre každého, pred zaobstaraním televízora s týmto rozšírením si sledovanie trojrozmerné produkcie vyskúšajte. U niekoho môže dôjsť pri sledovaní k únave očí, pocitom závraty, alebo nevoľnostiam.

prehnutá TV

Ponúkajú lepší pozorovací uhol a zážitok zo sledovania, ale len pre toho, kto sedí v ideálnom pozorovacom uhle, teda uprostred. Preto nie je vhodná pre početnejšie rodinu, ktorá rada trávi spoločný čas sledovaním filmov. Nevýhodou je aj vysoká obstarávacia cena.

ďalšie vychytávky

Mnohé prístroje sú vybavené bežnými konektormi Cinch, SCART, HDMI, VGA, ale tiež aj čítačkou kariet, dokážu prehrávať fotografie, audio a video z flash-diskov USB. Niektoré zvládajú aj záznam na externé disky, programovanie a záznam pri sledovaní iného programu.

digitálny tuner

Základným vybavením každého televízora je tuner, ktorý dokáže prijímať a dekódovať signál. Stretnúť sa môžete s analógovým DVB-T tunerom, DVB-T2, jedná sa o nasledovníka DVB-T s káblovým DVB-C tunerom a satelitným DVB-S tunerom. U nás prebieha pozvoľný prechod na vysielanie, ktoré budú schopné spracovať len prístroje, v efektívnejšom kódovanie H.265 / HEVC. Moderné prístroje tomuto štandardu spravidla vyhovujú, ale pri kúpe si radšej kompatibilitu overte.

Kontrast, jas, odozva

Kontrast – je pomer jasu zobrazovanej bielej a čiernej farby, čím vyššia je hodnota, tým lepšia je výsledný obraz.
Jas – jas sa udáva v cd / m² a označuje svietivosť televízie pri zobrazenej bielej farbe. Vyššie hodnoty jasu zabezpečia lepšie pozorovanie obrazu za priameho slnečného svetla.
Odozva – pre plynulosť obrazu je podstatná rýchlosť odozvy. LED

Pozorovací uhol

Televízia pri pohľade zo strán rôzne mení svoje farebné podanie, tmavne a stráca kontrast. Za štandard sa považuje pozorovací uhol 170-178 °. Väčší uhol znamená možnosť kvalitného sledovania televízie nielen čelne, ale aj zo strany, a to bez skreslenia obrazu.

zvuk

Ako sa výrobcovia snažia stenčiť televízory čo najviac, bohužiaľ tým potláčajú čo najvyššiu kvalitu zvuku. Ak ste veľa nároční, stačí si TV napojiť na systém domáceho kina alebo k Hi-Fi systému. V prípade napojenia na tieto typy systémov dbajte na výbavu konektorov v LED televízore. Základným audio / video konektorom je HDMI s ktorým pripojíte prehrávača alebo hernej konzoly, ale aj PC.

SMART funkcie

SMART TV sa od klasických TV odlišujú predovšetkým v možnosti zobrazenia obsahu, ku ktorému sa pripájajú pomocou internetu. Vďaka tomu sa ľahko dostanete na služby ako je Facebook, Skype, YouTube, webový prehliadač, prezeranie fotografií v online galériách alebo prístup k filmom z videopožičovní.

Hybridný televízia – HbbTV

HbbTV je hybridný televízia, ktorá klasické televízne vysielanie dopĺňa vďaka internetovému pripojeniu o ďalšie užitočné informácie. Patrí sem napríklad rozšírený TV program, archív či možnosť spätného prehrávania. HbbTVse aktivuje červeným tlačidlom na diaľkovom ovládači.

ovládač

Dbajte na prehľadne usporiadaný diaľkový ovládač.

Výber televízia nie je ľahká, je lepšie spoliehať na renomovanú známu značku, ako vyberať televízii od neznačkového výrobcu.

Najlepšie LED televízory do 32 palcov

LG 32LK500B – Televízia LED s rozlíšením HD ready a uhlopriečkou 80 cm (32 „). Tuner DVB-T / T2 (HEVC) / S2 / C, prehrávanie z USB, dynamické farby, Dolby Audio, 2 × HDMI 2.0, 1 × USB, digitálny optický výstup, komponentný / kompozitný vstup.

VIAC INFORMACIÍ

Sony Bravia KDL-32WD757 – TV s rozlíšením Full HD (1920 × 1080), uhlopriečka 80 cm, DVB-C / S2 / T / T2 (H.265) – certifikované ČRa, Wi-Fi, Smart TV – internetový prehliadač, Motionflow ™ 400 XR, HbbTV, PVR, 2x HDMI. Tenké prevedenie sa ľahko začlení do obývacej izby a umožní ľahšie zavesenie na stenu. Obrazovka má úzky rám, ktorý je ešte zdôraznený hliníkovými a minimalistickými rámčeky.

VIAC INFORMACIÍ

Najlepší LED televízory 40 až 43 palcov

Strong SRT40FZ4003 – Vďaka perfektnému Full HD rozlíšení (1920 × 1080 px) sa pri sledovaní TV relácií, filmov i napríklad športových prenosov dočkáte veľmi dobré obrazovej kvality. Tešiť sa môžete na parádny ostrosť aj pekne vyladený kontrast a široké farebné spektrum. Televízor Strong SRT40FZ4003N vám umožní príjem televízneho signálu z troch rôznych zdrojov. Disponuje totiž tunery typu DVB-T, DVB-S i DVB-C, jej prostredníctvom tak môžete bez problému naladiť klasické pozemné vysielanie, ale aj káblovku či satelit. Záleží len na vašich preferenciách.

VIAC INFORMACIÍ

LG 43LJ500V – FULL HD LED televízor LG 43LJ500V s uhlopriečkou 108 cm, Full HD rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, DVB-T2 (H265-HEVC), DVB-C a DVB-S2 tunerom.

VIAC INFORMACIÍ

LG 43UK6200 – Televízia s rozlíšením 4K Ultra HD a uhlopriečkou 108 cm (43 „). Aktívne HDR, webOS Smart TV, HbbTV, tuner DVB-T / T2 (HEVC) / S2 / C, internetový prehliadač, Wi-Fi, DLNA, Miracast, Bluetooth, audio 2.0k 20 W, 3 × HDMI 2.0, 2 × USB , digitálny optický výstup, nahrávanie na USB.
VIAC INFORMACIÍ

Najlepší LED televízory 48 až 50 palcov

Philips 49PFS4132 – LED televízory • uhlopriečka 123 cm (49 „) • Full HD rozlíšenie (1920 × 1080 px) • Digital Crystal Clear • tunery DVB-T2 (H.265 / HEVC), DVB-S2, DVB-C • 2 × HDMI • 1x USB • 1 × SCART • CI + slot • slúchadlový výstup • USB nahrávanie • Easylink • zvukový výkon 16 W • Incredible Surround • Clear Sound • energetická trieda A +

VIAC INFORMACIÍ

Panasonic TX-49FX613E – TV s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160), uhlopriečka 123 cm, DVB-C / S2 / T / T2 (H.265) – certifikované ČRa, Wi-Fi, Smart TV – internetový prehliadač, 1500 hz BMR IFC, HbbTV, HDR, PVR, 3x HDMI, 2x USB. Rad FX613 prináša obraz plný života v režime 4K HDR a dômyselné funkcie inteligentné televízory s jednoduchým ovládaním. Jej flexibilné prevedenie Switch Design možno navyše prispôsobiť akémukoľvek prostrediu.

VIAC INFORMACIÍ

LG 49SK8500 – SUPER UHD televízor s uhlopriečkou 49 „(123 cm) a operačným systémom webOS prináša s displejom Nano Cell sýte a autentické farby pod akýmkoľvek pozorovacím uhlom. Okrem toho ponúka aj širší rozsah tmavých odtieňov a jasu s úžasným kontrastom. Televízor obsahuje 4 HDMI vstupy, 3 USB konektory a optický výstup zvuku. Signál si naladíte pomocou DVB-T2 / C / S2 tunerov s podporou kodeku HEVC / H.265. Smart TV disponuje zabudovanou Wi-Fi technológiou, internetovým prehliadačom, výstupom na slúchadlá, pribaleným Magickým ovládačom a možnosťou pripojenia klávesnice aj myši.
VIAC INFORMACIÍ

Znalosti

Publikované

3. mája 2019