Ako sa správne starať o chladničku a výber tých najobľúbenejších

,

Lednice patrí k domácim spotrebičom, bez ktorých sa skrátka nezaobídete. Predlžuje čerstvosť a trvanlivosť potravín a jedál z nich pripravených. Viete si svoj život predstaviť bez chladničky? Kde by ste skladovali potraviny? Lednice je skrátka nenahraditeľná a preto si zaslúži správnu starostlivosť.

 

Ako sa správne starať o chladničku, aby vám vydržala dlho slúžiť?

Správne umiestnená chladničky

Chladnička by nemala byť na mieste, kde je príliš horúco. Nie je vhodné ju stavať napr. V tesnej blízkosti kachlí, ústredného kúrenia, sporáka, v mieste, kde je vystavená južnému slnku apod. Ideálne by mala byť v priestore, kde teplota nepresahuje 20 ° C. S každým stupňom nad 20 ° C sa zvyšujete jej spotreba až o 6%. Na druhú stranu ju neumiestňujte ani do veľkého chladu.
Nezabudnite tiež na dodržanie rozstupu medzi chladničkou a stenou. Medzi ňou a stenou by mala byť aspoň päťcentimetrová medzera. Nové chladničky už majú zabudované kolíky, vďaka ktorým si sama chladničky držia odstup.

 

Správna teplota v chladničke

K optimálnemu uchovanie potravín je potrebná správna teplota. Ideálna teplota v chladničke by mala byť v rozmedzí od 4 do 8 ° C. Vzhľadom k tomu, že teplý vzduch stúpa a studený klesá, teploty v chladničke sa líšia. Na vrchných poličkách chladničky je teda vždy o niečo teplejšie ako na dne.
Mäso by sa všeobecne malo skladovať pri teplotách od 0 do 4 ° C, preto mäso a ryby dávajte do spodných priehradiek, kde je teplota najnižšia. Výnimku tvoria chladničky s funkciou FreeStore, kde vo vnútornom priestore obieha rovnako chladný vzduch a teplota sa v rôznych častiach chladničky príliš nelíši.
V horných policiach chladničky je teplota naopak najvyššia, takže je najvhodnejšie pre umiestnenie už hotových pokrmov, otvorených plechoviek, alebo paštét, ktoré je potrebné rýchlo spotrebovať. Stredných polica je vhodná na mliečne výrobky, syry a údeniny. Mliečne a mäsové výrobky by mali byť od seba oddelené a zabeleny do potravinárskej fólie, alebo uložené v uzatvárateľnom boxe. Mäso by sa v chladničke malo skladovať maximálne 3 dni zabalené v potravinárskej fólii, alebo uložené v dóze s vekom. Dbajte na to, aby bolo dobre oddelené od ostatného jedla a nedošlo tak ku kontaminácii.
Do priehradiek v spodnej časti chladničky vkladajte zeleninu a ovocie. Nie každý druh ovocia a zeleniny do chladničky patrí. Do chladničky nedávajte banány, paradajky, citróny, baklažán, alebo avokádo.
Dvierka chladničky sú ideálne pre uloženie nápojov, mlieka a vajec. V hornej časti dvierok môžete skladovať kečup, marmelády, rôzne omáčky a horčicu.
Nenechávajte chladničke pri ukladaní potravín dlho otvorenú, šetríte tak nielen chladničku, ale aj vaše peniaze.
Lednici neprepĺňajte
Chladničku neprepĺňajte, je potreba aby potraviny mali dostatok priestoru a mohli tzv. Dýchať. Chladnička by nemala byť ani poloprázdna, aby nešla naprázdno. Ideálne je chladničku naplniť na 70%.

 

Teplé jedlo

Do chladničky nikdy nedávajte horúce, alebo teplé jedlo. Para sa v chladničke zráža a vďaka tomu sa v chladničke množia baktérie a naruší sa stabilná teplota chladničky. Preto nechajte teplé jedlo najskôr schladnúť pri izbovej teplote.

 

Čo patrí do mrazničky?

Ak potrebujete potraviny uchovať dlhšie, môžete využiť mraznička, ktorý je väčšinou súčasťou chladničky. V mrazničke sú potraviny zmrazené na -18 ° C, tým sa zastaví vznik nežiaducich mikroorganizmov a baktérií. Do mrazničky môžete dať mäso, niektoré druhy ovocia a zeleniny, pečivo, alebo dusené huby. Zmrznuté mäso nerozmrazujte pod horúcou vodou, ale nechajte ho povoliť v chladničke, alebo pri izbovej teplote. Raz rozmrazené jedlo už druhýkrát nezmrazujte. Mäso podľa druhu, vám vydrží v mrazničke aj rok, je však vždy lepšie zamrazené potraviny spotrebovať čo najskôr.

 

Čo do mrazničky nepatrí

Nie všetky zelenina sa hodí k mrazenie. Ak obsahuje viac vody, potom ju určite do mrazničky nedávajte. Takú zeleninu síce zamrazíte, ale po rozmrazení sa z nej stane rozblemcaná kaše. Do mrazničky nedávajte uhorky, papriky, paradajky, zemiaky, reďkovky, cibuľu alebo listový šalát.
Väčšina mliečnych výrobkov teploty pod bodom mrazu neznesie. U mlieka či jogurtov príde po vybratí z mrazničky k oddeleniu tekutiny, mäkké syry úplne zmení svoju štruktúru a chuťovo nie sú dobré.

Vajcia sa k mrazenie nehodí vôbec. Surovým vajíčkam popraská škrupina, uvarená zmení svoju textúru a po rozmrazení sú nepoužiteľná.
Do mrazničky nepatrí dochucovanie omáčky, akými sú majonéza, horčica či rôzne omáčky typu barbecue. Obsahujú zahusťovadlá, ktoré sú citlivé na teploty pod bodom mrazu a po ich rozmrazení úplne zmení svoju štruktúru.

 

Ako odmraziť chladničku

Ak máte staršie chladničku chladničku bez systému NoFrost, bude potrebné ju čas od času odmraziť, je to dôležité najmä preto, že sa u chladničky zvyšuje spotreba energií a znižuje sa účinnosť chladenia a mrazenia. Lednici odmrazujete aspoň 2x ročne, alebo vtedy, ak vrstva přimrzlého ľadu presiahne 0,5 cm.
Lednici najprv odpojte zo zásuvky a vyberte z nej všetky potraviny. Potraviny uložte do chladnej miestnosti, ideálne do pivnice. Všetky prejdenej a pokazené potraviny vyhoďte. Lednici nechajte otvorenú a nechajte ju odmraziť samovoľne. Ak je chladnička namrazená, počítajte s tým, že z nej potečie voda, dajte okolo nej staré utierky, alebo uteráky, aby vodu zachytili. Proces môžete urýchliť vložením hrnca s teplou vodou dovnútra chladničky, ten niečím podložte, aby neprišiel do styku a akoukoľvek časťou chladničky, mohli by popraskať.

Keď je chladnička odmrazená, očistite vnútro. Na čistenie nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. Lednici môžete vymývať roztokom sava alebo roztokom vody a octu. Výborným pomocníkom pri čistení chladničky je jedlá sóda. Soda vodu zmäkčí a vďaka svojim alkalickým vlastnostiam pomáha ľahšie odstraňovať nečistoty. Nezabudnite na všetky zákutia, vrátane zásuviek a poličiek. Baktérie ktoré nevidíte, ale sú aj tam! Nezabudnite tiež odstrániť prach aj zo zadného kompresora a kondenzátora. Po umytí nechajte chladničku vyschnúť a zapojte ju do zásuvky. Po 30 minútach môžete potraviny naskladať späť do chladničky.

 

Ako chladničku udržiavať čistú

Lednici je potrebné udržovať v čistote. Nikto nestojí o zapáchajúce chladničku plnú baktérií. Lednici preto vymývajte aspoň raz do mesiaca, aj keď je beznámrazových. Akonáhle narazíte na akomkoľvek jedle na pleseň, potravinu okamžite vyhoďte, aby sa baktérie nemnožili a dané miesto vyčistite. Ak vám kvapne mlieko, omáčka alebo čokoľvek iné, škvrnu odstráňte hneď, nenechávajte ich zaschnúť. Ideálne je chladničku čistiť aspoň každé 4 týždne.

 

Ako bojovať proti zápachu v chladničke

Nepáči pachy vychádzajúci z chladničky nemusí vždy znamenať prítomnosť skazeného jedla, príčinou môže byť napríklad aromatická potravina v zle uzavretom obale či upchatý odtokový kanálik.
Spôsobov, ako odstrániť nežiaduci zápach, je veľa. Ako bolo spomenuté vyššie, v prvom rade je potrebné chladničku pravidelne čistiť. Všetky aromatické potraviny ukladajte do uzatvárateľných boxov. Ak aj tak je z chladničky cítiť zápach, môžete skúsiť niektoré pohlcovače zápachu. K dostaniu sú v tekutej forme, granulátu, alebo gélu. Môže vyskúšať aj niektorý z prírodných pohlcovačov. Do chladničky vložte treba hrsť čerstvo mletej kávy na malom tanieriku, nastrúhanú pomarančovú kôru, rovnako zafunguje aj jedlá sóda alebo kypriaci prášok v miske. Na odstránenie zápachu funguje aj rozpolený citrón, alebo sypaný čaj v bavlnenom sáčku.

 

Ako chladničku previezť?

Ak kupujete nový spotrebič, prepravu nemusíte riešiť, väčšina obchodov vám ju dovezie až domov. Niekedy nastane situácia, že chladničku budete musieť previezť sami, napr. Pri sťahovaní. Vždy je lepšie chladničku prevážať nastojato, hlavne kvôli kompresora. Keď nemáte inú možnosť a chladničku musíte prevážať naležato, myslite na to, že po prevoze musíte nechať chladničku stáť v pokoji kvôli oleji v kompresore aspoň 24 hodín. Olej z kompresora by sa mohol dostať do trubiek chladiaceho okruhu, čo by mohlo kompresor poškodiť alebo upchať kapilárne trubičky. Tým, že necháte chladničiek po prevoze stať, máte istotu, že sa kvapalina dostane späť tam, kam má a chladnička bude ďalej bez problémov fungovať.

Najpredávanejšie chladničky

Samsung RB33N341MSA – manual

Gorenje NRM8181MX – manual

Samsung RB30J3215SA – manual

Samsung RB30J3215WW – manual

Hisense RB343D4AW1 – manual

Znalosti

Publikované

23. decembra 2020