Chráňte svoj majetok a kúpte si domáce alarm

, , ,

V slovenských domácnostiach stále častejšie objavuje domáci alarm, ktorý postráži prázdny priestor, keď práve nikto nie je doma, pred nenechavými zlodejmi. Domové alarmy sú navyše vďaka technologickému pokroku nielen čím ďalej pokročilejšie, ale aj dostupnejšie. Domové alarmy už dávnou nie sú výsadou bohatých ľudí alebo komerčných objektov. V dnešnej dobe je používajú aj obyčajní ľudia, pohybujú sa v rôznych cenových reláciách, môžete ich zaobstarať od 400 korún, iné aj za viac ako šesť tisíc korún. Aké druhy sú k dostaniu a ktoré parametre zohľadniť? Máme pre vás stručný prehľad, na čo si dať pri výbere pozor.

 

Ako vybrať vhodný domáci alarm

Mnoho majiteľov nehnuteľnosti podceňuje zabezpečenie nehnuteľnosti a začne sa o neho zaujímať, až keď dôjde k lúpeži. Podľa odborníkov sa ale investície do domového alarmu vždy oplatí. Alarm vám prinesie pocity bezpečia a pokoja, súčasne tiež kvalitne zabezpečí vašu domácnosť a pomôže zabrániť vzniku druhotných škôd. Vďaka domácemu alarmu potom ľahšie dopadnete páchateľa.
Pred kúpou konkrétneho modelu sa zamyslite, na čo presne budete alarm používať. Ak chcete strážiť vzácnu zbierku cenností v izbe, alebo vonkajšok domu napríklad aj so záhradou. Každý model disponuje určitým počtom snímačov a detektorov. Podľa toho sa odvíja zložitosť zabezpečenia a cena.

 

Spôsob pripojenia

Pred kúpou domového alarmu by ste si mali ujasniť spôsob jeho pripojenia. Existujú drôtové i bezdrôtové domové alarmy.

 

Drôtové domové alarmy

Jednotlivé prvky drôtových domových alarmov sa medzi sebou prepájajú drôtom. Pretože musí byť pripojený na kábel, je lepšie o jeho inštaláciu uvažovať už vo fáze výstavby či rekonštrukcie rodinného domu či bytu. Vyhnete sa tak nutnosti dodatočného zabudovanie líšt na káble, sekanie do steny či maľovanie. Alternatívou je nákup líšt, v ktorých káble domového alarmu môžete viesť taky, ale budú viditeľné na stenách. Drôtovú variantu zapojíte do elektrickej siete a nemusíte sa báť akéhokoľvek výpadku prevádzky. Tieto alarmy majú často aj záložnú batériu na niekoľko ďalších hodín prevádzky, keď sa dodávka prúdu obnoví, záložné batérie sa sama zase dobije a nemusíte ju meniť. Najväčšou výhodou drôtového domového alarmu je bezúdržbová prevádzka a tiež to, že výmena jednodlivých komponentov nevyjde moc draho.
Na druhú stranu musíte počítať s náročnejšími stavebnými úpravami a celkovo je obstaranie drôtového systému drahšie ako v prípade bezdrôtových alarmov. V cene sa odrazí aj náklady na obstaranie líšt, káblov a pod.

Výhody drôtového pripojenia – nie je nutné meniť batériu, fungujú aj pri výpadku prúdu, lacný prevádzku aj výmena prvkov
Nevýhody drôtového pripojenia – inštalácia vyžaduje stavebné úpravy a viac nákladov za prepojenie a lišty, nemožno premiestniť

 

Bezdrôtové domové alarmy

Druhým a častejším riešením sú bezdrôtové domové alarmy. Bezdrôtové alarmy potrebujú na prevádzku len batériu a komunikácia je zabezpečená bezdrôtovo, čo umožňuje ľubovoľné premiestňovanie konkrétnych zariadení. Alarm môže mať dosah až 80 metrov. Fungujú nielen s pomocou GSM signálu, ale aj Wi-Fi.
Bezdrôtový alarm môžete inštalovať aj do kompletne zariadené nehnuteľnosti. K jeho inštalácii nie je potrebné čokoľvek kosiť. Na druhú stranu je obstarávacia cena o niečo vyššia, než je tomu u drôtové varianty. Vyššie náklady sa premietnu aj do celkovej prevádzky, pretože musíte v pravidelných intervaloch meniť akumulátorové články. Bezdrôtové alarmy sa neodporúčajú napríklad na chaty a do iných menej navštevovaných objektov. V prípade vybitia batérií by ich nemal kto vymeniť a alarm by stratil svoju funkciu.

Výhody bezdrôtového alarmu – jednoduchá inštalácia, variabilita umiestnenie, možnosť premiestnenia
Nevýhody bezdrôtového alarmu – vyššia cena a nutnosť meniť pravidelne batérie

 

 

Jednotlivé prvky alarmu

Alarm nepredstavuje iba jedno zariadenie, ale skrýva sa v ňom hneď niekoľko prvkov zabezpečovacieho systému. Je len na vás, čo všetko si budete chcieť zaobstarať a ako prepracované riešenie zvolíte. Medzi dôležité súčasti domového alarmu patria:
Siréna – je jednou z dôležitých častí domového alarmu. Akonáhle prijme signál, začne húkať výrazným tónom. Upozorní okolie, že sa niečo deje, ale zároveň aj prípadného zlodeja, ktorého môže vystrašiť.
Pohybová čidla – zabezpečenia, ktoré funguje na princípe vyžarovaného tepla, ktoré vydáva každý človek a zviera. Akonáhle vďaka tomuto žiareniu dôjde k zmene teploty, spustí alarm. Je dôležitá správna kalibrácia, aby zariadenie nespúšťal napríklad váš domáci maznáčik. Zakúpiť možno aj prepracovanejšie čidlá, ktoré dokážu ignorovať domácich miláčikov, tým sa vyhnete množstvu falošných poplachov.

Magnetické detektory – slúži k ochrane dverí a okien, skladá sa z dvoch častí, riadiace a magnetické. Ak sú oba prvky blízko seba, je vytvorené magnetické pole a alarm je v pokoji. Akonáhle dôjde k neplánovanému otvoreniu, magnetické pole sa preruší a alarm spustí. Ich určitú odnoží sú detektory rozbitia skla, ktoré klasické magnetické verzia stavia na vyššiu úroveň. Tie fungujú tak, že dokážu rozpoznať nielen otvorenie okna, ale hlavne jeho rozbitie. Čidla dokáže detekovať rozbitú sklenenú plochu už od 1 m².
Hlásiče – ide o doplnková čidlá, sú schopné detekovať nebezpečné plyny, dym, vlhkosť, prítomnosti vody či vibrácie.
Kamrery – umožňujú pozorovať prípadný objekt a pomáhajú identifikovať páchateľa. Hodí sa ako doplnenie k sirénam, čidlám i hlásičom.

 

Ovládanie

Pred zaobstaraním domového alarmu vás určite bude zaujímať, ako sa celý systém zabezpečenia dá ovládať. K tomu slúži centrálna jednotka s displejom a klávesnicou, tá sa vždy umiestňujte blízko vstupných dverí. Táto časť domového alarmu je potom obohatená aj o GSM modul, ktorý vám bude posielať SMS správy a informovať o spustených poplachoch a ostatných činnostiach. Klávesnica potom slúži pre odkódovaniu či zakódovanie objektu. Po zakódovanie domu začína byť v pozore a stráži objekt až do tej doby, než znovu zadáte vopred zvolený kód po príchode domov. Možno samozrejme naraziť aj na iné varianty ovládanie:
Ovládanie cez PC – tu je možné ovládanie buď cez inštalovaný program, alebo prostredníctvom webového rozhrania.

Ovládanie cez mobilnú aplikáciu – rad systémov ponúka aplikáciu na stiahnutie do vášho mobilného zariadenia, telefónu či tabletu. aplikácia býva väčšinou dostupná ako pre operačný systém iOS, tak i Android. Aplikácia pridáva alarmu funkcie ako sledovanie na displeji telefónu, odomykanie prostredníctvom NFC čipu alebo QR kódu, klasické zapnutie a vypnutie alarmu, možnosť prepojenia s ďalšími spotrebičmi a podobne.

Diaľkové ovládanie – Prostredníctvom funkčných tlačidiel je možné alarm nastaviť, ale tiež ho deaktivovať. Prepracovanejšie systémy ponúkajú konfiguráciu tlačidiel.

 

Funkcia alarmov

Časovač – pomocou časovača nastavíte, kedy sa má alarm zapnúť alebo vypnúť.
Pamäť na telefónne čísla – možno uložiť viac čísel, na ktoré budú odosielané SMS správy o poplachu a zároveň z nich bude možné riadiť centrálnu jednotku domového alarmu.
Reproduktory a mikrofóny – prístroje vybavené týmito prvkami vám umožní zatelefonovať si z alarmu alebo na neho. Zároveň môžete na diaľku vystrašiť zlodeja vo vašom dome, alebo dokonca radiť komukoľvek s odkódováním, ak bude treba.
Poplachové zóny – u každého čidla môžete nastaviť dĺžku oneskorenia, kedy dôjde k vyvolaniu poplachu.

Pripojenie IP kamery – prostredníctvom kamery vidíte, čo sa deje práve u vás doma. Niektoré modely sú vybavené aj nočným videním.
Záložnej batérie pri výpadku prúdu – vaše nehnuteľnosť bude chránená aj pri odstávke elektriny. Je súčasťou hlavne drôtových domových alarmov. Jej životnosť sa pohybuje od 5 až do 15 hodín, po opätovnom spustení elektriny sa väčšinou sama dobije.

 

Správne rozmiestnenie alarmu

Ovládacie klávesnicu umiestňujte vždy ku vchodovým dverám. To isté platí aj o centrále, kde sa zbiehajú všetky dáta o bezpečnosti. Ak nedisponujete technickou miestnosťou umiestňujte centrálu blízkosti vchodu. Minimálne k vstupným dverám dajte magnetický detektor. V každej izbe by sa malo nachádzať pohybové čidlo umiestnené tak, aby snímalo nielen dvere do izby, ale hlavne tiež okno, odkiaľ môže prísť potenciálny zlodej. Bezpečnosť zvýšite tým, keď na okná aplikujete magnetické detektory. Hlásiče dymu, plynu či vlhkosti rozmiestnite do miest, kde takéto ohrozenie hrozí. Hodí sa do kuchyne, kúpeľne, ďalej do blízkosti krbu či kachlí. Sirénu aj kamery možno umiestniť kamkoľvek v dome, poprípade môžete zvoliť i vonkajšie variantu na fasáde objektu.

 

Najpredávanejšie domáce alarmy podľa Heureka.sk

Xiaomi Mi Smart Sensor Set 17587 – manual

Platinium PG-103 – manual

Bentech G06 – manual

LAMAX Shield – manual

 

Znalosti

Publikované

22. decembra 2020