Ešte nemáte powerbanku? Dôvody, prečo by ste ju mali mať

,

Powerbanka je mobilná batéria, ktorá funguje rovnako ako nabíjačka. Výhodou je jej mobilita, nemusíte tak hľadať zásuvku na cestách, alebo niekoho prosiť o nabitie telefónu. Do svojho zariadenia by ste nemali strkať káble, o ktorých nič neviete. Niektoré sú upravené, môžu obsahovať spyware alebo môžu pripojené zariadenia zničiť. Lepším riešením je zaobstarať si powerbanku a vlastný nabíjací kábel.

Pri výbere powerbanky by ste sa mali sústrediť hlavne na jej kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania.
Powerbanka vám zaistí niekoľkonásobné nabitie vášho zariadenia. Ak nechcete na dlhých trasách riešiť neustále zháňanie elektrickej energie, kúpte si powerbanku vhodnú práve pre vaše mobilné zariadenie.

 

Ako vybrať a používať powerbanku

Powerbanky sa predávajú v rôznych veľkostí, kapacít a rôznych cenách. Najlacnejšie zoženiete okolo troch stoviek, ktoré ponúkajú dobitie telefónu na jedno až dve dobitia. Takéto powerbanky sú vhodné na bežné denné nosenie, pokiaľ vám nestačí kapacita batérie telefónu, alebo ak chcete mať rezervu, keď budete natáčať video, alebo hrať video hry.
Najdôležitejší je údaj kapacity powerbanky, udáva sa v miliampérhodinách (mAh), po vynásobením výstupným napätím dáva nominálnu kapacitu powerbanky. Kapacita batérií telefónov sa tiež udáva v miliampérhodinách, to zjednodušuje predstavu o tom, koľkokrát približne z powerbanky mobil nabijete.

Kapacita batérie sa môže líšiť. Časť kapacity stráca pri konverzii napätia, dá sa predpokladať, že skutočná kapacita bude o 5 až 15 % nižšia, líši sa to model od modelu. Ak budete používať na nabíjanie telefónu bezdrôtový systém, stratíte tak viac energie.
Aby mohla powerbanka nabiť vaše zariadenie, jej kapacita musí byť väčšia ako kapacita zariadenia, ktoré s ňou plánujete dobíjať.
Na celovíkendové použitie vám postačí powerbanka s kapacitou 10 000 mAh až 20 000 mAh. Patrí medzi rozmernejšie, preto by ste ju mali kupovať s vedomím, kedy a ako ju budete prenášať.
Najväčšia powerbanka, ktorá je určená na dlhodobé využívanie alebo na nabíjanie tých najnáročnejších zariadení ako sú laptopy má kapacitu 30 000 mAh. Pomocou štandardu Power Delivery (PD) dovoľujú nabíjanie cez USB-C kábel a tak powerbanku môžete využiť ako rozširujúcu batériu.
Táto powerbanka môže byť vhodná na dlhšie cesty alebo na dlhodobú prácu v teréne. Ak cestujete lietadlom, aerolínie špecifikujú akú veľkú powerbanku môžete mať na palube. Limit je obvykle 100 Wh, to je powerbanka s kapacitou 20 000 mAh pri výstupnom napätí 5 V, ale radšej sa pred cestou informujte u aerolínií.
Čím väčšia je kapacita batérie, tým lepšia. Pokiaľ vám však stačí na občasné nabíjanie, netreba to preháňať, pretože powerbanka s vyššou kapacitou je aj väčšia a ťažšia, a teda horšie prenositeľná.

Rýchlonabíjanie

Rýchlosť nabíjania zariadenia ovplyvňuje výstupný prúd z konektora. Moderné powebranky podporujú rýchlonabíjacie protokoly. K napájaným zariadeniam sa prepojí cez rozhranie USB-C a cez neho sa powerbanka a zariadenie dohodne o tom, aké režimy nabíjania podporujú. Protokolov je viacero, napríklad Quick Charge 3.0 zvýši napätie na 22 voltov a prúd až 4,6 ampéry a dodáva pripojenému zariadeniu 100 wattov. Tento protokol dovoľuje napájanie náročných zariadení, ako sú laptopy.

Protokoly dovoľujú nabíjať aj menej náročné zariadenia rýchlonabíjaním. Zo začiatku batéria nabíja veľkými prúdmi, a keď je skoro plná začne nabíjať pomalšie. Vďaka monitorujúcej elektronike, že sa batéria nabíja rýchlo len do 80% kapacity, hrozí tak batériu oveľa menšie riziká.
Rýchlonabíjanie je praktické, keď je batéria prázdna rýchlo sa dobije a vy môžete pokračovať v práci.
Pre batérie je problém teplo, ktoré zrýchľuje ich starnutie a chemickú degradáciu. Optimálne je udržiavať nabitie batérie mobilu medzi 40-80%. Lítium-iónovým a lítium-polymérovým batériám vadí, keď sú úplne nabité, alebo naopak úplne prázdne. Najviac ich zaťažuje rýchle vybíjanie a rýchlonabíjanie počas prevádzky.

Bezdrôtové powerbanky

Bezdrôtové powerbanky najčastejšie pracujú s Qi štandardom, čím umožnia bez potreby káblov nabíjať podporované chytré telefóny alebo smart hodinky. Bezdrôtové powerbanky bývajú vybavené aj klasickými USB konektormi, takže s nimi je možné nabíjať aj ďalšie zariadenia, ktoré bezdrôtové nabíjanie nepodporujú.
Bezdrôtové nabíjanie funguje tak, že stačí priložiť nabíjané zariadenie k powerbanke, keď prebehne komunikácia medzi powerbankou a zariadením, začne sa prenášať energia pomocou elektromagnetického poľa krátkeho dosahu. Nič sa nemusí fyzicky spájať.
Bezdrôtové nabíjanie je menej efektívnejšie ako drôtové, približne o desať až o dvadsať percent. Nabíja sa pomalšie a zariadenie bezdrôtového prijímača zvyšuje teplotu batérie približne o 5 °C, čo batériu viac zaťažuje.
Bezdrôtových dobíjacích protokolov je viac. Pokiaľ si budete kupovať bezdrôtovú powerbanku, dávajte pozor na protokoly a výkony ktoré ponúka, mali by sa zhodovať s telefónom, prípadne šikovnými hodinkami. Kompatibilita je podstatná.
Niektoré telefóny podporujú takzvané reverzné bezdrôtové nabíjanie, To je dobré v prípade, že si potrebujete núdzovo dobiť hodinky alebo sa s niekým podeliť o energiu. Reverzné bezdrôtové nabíjanie premení váš telefón na bezdrôtovú powerbanku. Nie je to riešenie pre veľké nabíjanie, ale pokiaľ potrebujete trochu energie, budete ju mať po ruke.

Ako sa starať o powerbanku

Starostlivosť o powerbanky je podobná ako u iných zariadení. Aby vám vaša powerbanka dobre slúžila je potrebné sa o ňu starať a tiež ju správne skladovať, keď ju práve nepoužívate. Powerbanku by ste nemali nechávať plne nabitú, ani plne vybitú. U väčšiny iných zariadení, ktoré nepoužívate, hrozí plné vybitie, pretože keď sa nepoužíva tak sa pomaly vybíja, powerbanky v podstate nestrácajú významné množstvo energie, keď sa nepoužívajú. Preto by ste pred uložením powerbanky nemali plne nabíjať. Odporúčaná úroveň nabitia pred uložením je menej ako 80 % – ideálne asi 60 %. Niektoré druhy powerbank majú kontrolu kapacity, ktoré ich nemajú tak je lepšie ich uskladniť bez dobíjania a až pred použitím ich plne dobiť.
Powerbanky obsahujú riadiaci mikrokontrolér a senzory, ktoré strážia bezpečnosť zariadenia. Kontrolujú teploty, prúdy, počet nabíjacích cyklov aj vek batérie. Pokiaľ sú niektoré parametre mimo určené parametre, zablokujú zariadenie a odstavia ho. Powerbanku sami neopravujte, je možné že systém detekoval problém a bráni niečomu horšiemu, napríklad požiaru.
Powerbanky sú spoľahlivé a bezpečné zariadenie. Napriek tomu si dávajte pozor a nevystavujte ich mechanickému namáhaniu alebo vysokým teplotám. Nikdy ich neotvárajte násilím, nevŕtajte do nich a nehádžte ich do ohňa. Lítium je veľmi reaktívny kov, pokiaľ dôjde k porušeniu štruktúry batérie, je malér hneď na svete.
Ak sa chystáte do terénu, siahnite po powerbanke s odolnou konštrukciou, napríklad z ocele alebo horčíka, alebo po outdoorovom pogumovanom modeli.

Funkcia

Powerbanky majú rôzne funkcie či výbavu.
Výkonné powerbanky mávajú občas funkciu jumpstart – dokážu krátkodobo dávať extrémne prúdy, ktoré stačí aj na naštartovanie auta.
Niektoré modely ponúkajú dvojľadkové svietidlo so svetelným tokom 120 lúmenov a kompasom. To sa hodí predovšetkým nadšencom, ktorí sa pohybujú v nočnom lese.
Pokiaľ sa chystáte na dlhé výlety v prírode, oplatí sa investovať do solárnej powerbanky. Tieto prístroje pracujú pomocou zabudovaných solárnych panelov, vďaka ktorým získavajú potrebnú energiu a tú uskladňujú v článkoch batérie. Sú veľmi odolné proti prachu, špine aj vode. Medzi výhody solárnych powerbank patrí ich nevyčerpateľný zdroj energie. Po vybití sa zásobáreň opäť nabije cez slnečné žiarenie a vy sa nemusíte o nič ďalej starať. Takéto riešenie sa hodí aj pre chatu a ďalšie miesta, ktoré nie sú pripojené k elektrickej sieti.

Samotnú kategóriu predstavujú power stations, sú to prenosné powerbanky, ktoré neudávajú kapacitu v miliampérhodinách, ale vo watthodinách. Ide skôr o záložný zdroj energie ako o klasickú powerbanku. S výstupom aj cez 4000 wattov zvládnu udržať v prevádzke elektrickú rúru, vysávač alebo plnohodnotný desktop. Tieto zariadenia v kombinácii so solárnym panelom vyriešia prevádzku spotrebičov napríklad na chate, alebo ako záložný zdroj pri výpadku energie. Ich hmotnosť presahuje aj 10 Kg.

Znalosti

Publikované

25. mája 2023