Čas vyraziť do boja. Účinné metódy, ktoré vás zbavia slimákov

,

Ak vlastníte záhradu, určite ich dobre poznáte. Slimáci ničia úrodu a zožerú všetko, čo pestujete. Ich invázii sa môžete brániť aj prírodnou cestou. A ako ich zlikvidovať? Toto sú tie najlepšie spôsoby, ako na to.

Slimáci, najmä španielsky plzák sa na záhrade vyskytujú veľmi často. Pojedajú jahody, šalát aj okrasné kvety. Majú neuveriteľnú schopnosť sa rozmnožovať, plzák španielsky u nás nemá prirodzených nepriateľov a tak ich výskyt stále rastie a dochádza k ich premnoženiu.
Pokiaľ by ste chceli likvidovať slimáky chemickými postrekmi, uvedomte si, že zlikvidujete aj ďalšie živé organizmy, ktoré sú pre záhradu prospešné. Využite radšej prírodné metódy, väčšinu vecí na likvidáciu týchto škodcov máte štandardne doma.

 

Rady ako bojovať so slimákmi

Slimáci sú najaktívnejšie v noci a ráno. Majú radi vlhko, preto treba záhony zalievať ráno, aby do večera stihli uschnúť. Ranná zálievka v lete rýchlejšie vyschne, takže rastliny budú mať aj menšiu náchylnosť na chytenie plesne. Časť tela slimákov tvorí voda, cez deň sa ukrývajú na vlhkých miestach a práve preto by sme mali prispôsobiť režim zalievania. Ak by sme zalievali večer, pripravíme slimákom ideálne podmienky na ich nájazdy.

Čo funguje na slimáky

Pivné pasce

Na záhrade rozmiestnite pivné pasce. Vytvorte dieru a vložte do nej odrezanú PET fľašu a nalejte do nej pivo. Pivo priláka v noci slimáky a tí sa v ňom utopia. Nechajte ich tam pár dní a potom ich vyhoďte na kompost. Pokiaľ nemáte doma pivo, môžete použiť vodu s rozdrveným droždím. Proces opakujte potom podľa potreby.

Káva

Slimáci neznášajú kávu, kofeín je pre nich toxický. Kávovú usadeninu môžete použiť na hnojenie rastlín, ale aj proti škodcom. Kávovú usadeninu rozsypte okolo záhonov, pôsobí ako prírodná bariéra proti slimákom a plzákom. Ďalšia možnosť je slimáka poliať kávou, síce je to drastické, káva na slimáky pôsobí ako jed, ale dokonale to pomáha s ich vyhubením. Miestam, kde je vyliata káva, alebo rozsypaný lógr sa slimáci radšej vyhnú.

 

Ocot

Slimáky odpudzuje jablkový ocot. Zmiešajte ocot s vodou v pomere 1:1. Zmes pravidelne striekajte na záhony alebo tam, kde sa slimáci vyskytujú. Ocot bude záhony vyživovať a zaženiete tým aj mravce. Neriedený jablčný ocot sa dá priamo aplikovať na slimáky.

Aromatické bylinky

Najhumánnejšou cestou, ako sa slimákov zbaviť, je na záhony, kde sa vyskytujú, zasadiť aromatické bylinky ako šalvia, materina dúška, nechtík, levanduľa, bazalka, petržlen, fenikel alebo majorán. Bylinky zasaďte medzi zeleninu, ktorú chcete pred slimákmi ochrániť.

 

Prirodzené prekážky

Šnekom vadí v pohybe kamenná múčka, vápno, drevený popol, roztlčené škrupiny z vajec, smrekové ihličie alebo piesok. Tieto prostriedky však pôsobia len za suchého počasia.
Záhony môžete ochrániť proti slimákom obrubníky, ulitníky neprelezú cez vyššiu hradbu s hrubým povrchom.

 

Poslednou šancou je zber

Pokiaľ na slimáky nič nepomáha, poslednou šancou je ich zber. Zbieranie plzákov je pracné, ale veľmi účinné. Zbierajte ich najlepšie skoro ráno, ideálne krátko po daždi. Síce to budete musieť robiť pravidelne, ale budete mať istotu, že sa na vašich záhonoch nebudú vyskytovať.

Pokiaľ sa vám nechce predsa len zbierať, či vytvárať pasce proti slimákom, môžete skúsiť kúpiť prírodný prípravok Ferramol, ktorý je bezpečný pre deti a zvieratá. Účinnou látkou prípravku je fosforečnan železitý, bežne sa vyskytujúci v prírode. Modré granule s obsahom fosforečnanu železitého predstavujú pre slimákov veľké lákadlo. Po ich požití slimáci pociťujú stav nasýtenia a uchyľujú sa späť do svojich úkrytov pod zemou, kde neskôr uhynú. Vďaka tomu odpadá nepríjemná časť zbierania mŕtvych slimákov v záhonoch.
Udržujte záhradu čistú, pravidelne spočíta trávu, nenechávajte na záhrade hromady kamenia a dreva, zamedzíte tak možnosti ich úkrytu.
Likvidácia slimákov by mala byť najintenzívnejšia v rozmedzí mája až júla, než začnú klásť vajíčka.

Plzák španielsky

Plzák španielsky je invazívny druh škodlivého ulitníka, ktorý sa k nám dostal s rastlinným materiálom a dovozom exotických plodín z Pyrenejského polostrova v 90. rokoch minulého storočia. V Českej republike sa plzák španielsky prvýkrát objavil v roku 1991 od tej doby sa úspešne šíri najmä v poľnohospodárskej a kultúrnej krajine, kde opakovane dochádza k jeho lokálnym premnoženiam a to najmä preto, že nemá mnoho prirodzených nepriateľov. V českej prírode má jedného prirodzeného predátora, slimáka najväčšieho, ktorý príležitostne konzumuje menšie ulitníky.
Plzák španielsky dorastá v dospelosti dĺžky 8–12 cm a jeho sfarbenie sa nachádza niekde medzi oranžovou a hnedou. Mladí plzáci španielski sú pestro zafarbení v odtieňoch žltej až hnedej s dvoma svetlými pruhmi na chrbte.

Plzák španielsky je hermafrodit, čo znamená, že sa jedná o obojpohlavného tvora bez vyvinutého pohlavného dimorfizmu. Pri kopulácii sa obaja jedinci vzájomne oplodnia a obaja potom kladú vajíčka. K tomuto dochádza v našich podmienkach raz do roka, a to koncom júna. Vajíčka sú kladené od polovice augusta do konca septembra, obdobie znášky sa môže pretiahnuť až do polovice decembra, pričom jeden plzák je schopný naklásť až 230 vajíčok. Mladí jedinci sa liahnu najskôr po 38 dňoch. Pri nízkych teplotách sa vývoj predlžuje. V prípade neskoro kladených vajíčok dochádza k ich prezimovaniu a vyliahnutiu na jar. Maximálnu početnosť dosahujú plzáci španielski v máji až júni, kedy sú zaznamenávané najmasovejšie výskyty.
Skrýva sa na vlhkých tienistých stanovištiach, po dažďoch tieto skryté stanovištia opúšťa a preniká na voľné priestranstvo. S obľubou požiera rôzne komodity pestované záhradkármi či poľnohospodármi – najmä šalát, kapusta, repku atď. Dospelý jedinec skonzumuje za sezónu až 1 kilogram rastlinnej hmoty.

Znalosti

Publikované

25. mája 2023