Vyberte si robotický vysávač podľa navigácie. Ide o najdôležitejší parameter

,

Robotické vysávače sa tešia veľkej obľube. Stačí vysávač naprogramovať a on upratá za vás, tým šetrí vás drahocenný čas, ktorý tak môžete venovať iným aktivitám. Je však potrebné starostlivo vyberať, jedným z najdôležitejších parametrov je spôsob, akým sa vysávač orientuje a naviguje v priestore. V tomto článku vám priblížime, aké druhy navigácie robotické vysávače ponúkajú a na čo si dať pri výbere pozor.

Kľúčovou vlastnosťou robotických vysávačov je ich schopnosť orientácie v priestore. S pohybom mu pomáha navigácia. A práve spôsob navigácie rozhoduje o tom, ako bude robotický vysávač upratovať, ako si dokáže rozložiť upratovanie miestnosti, či bude narážať do prekážok a či sa dokáže po nabití batérie vrátiť späť, kde sa upratovanie skončilo.
Jednoduchšie modely sa pohybujú pomocou náhodných alebo prednastavených pohybov. Majú odpružený nárazník, ktorý zabraňuje prudkým nárazom do stien a predmetov. Ak narazia na prekážku, nárazníkom si priestor „ohmatajú“, vyhnú sa jej a ďalej pokračujú v pôvodnej trase. Ideálne riešenie to ale nie je, robotický vysávač by mal nárazom predchádzať.
Vysávače sú vybavené na spodnej strane infračervenými senzormi, ktoré sa starajú o zabránenie pádu zo schodov. Ďalšie senzory sa starajú o detekciu stien a návrat do nabíjacej stanice. Dôležitý je samotný spôsob navádzaný v priestore.

Spôsob navigácie

Navigácia podľa algoritmu

Najlacnejšie robotické vysávače sa pohybujú pomocou nárazových senzorov, prípadne vlastných algoritmov. Pomocou algoritmu na základe detekcie prekážok mení smer, aby menením smeru povysával celú miestnosť. Pohyb je do značnej miery náhodný a vysávač nespozná, kde už upratoval a niektoré miesta naopak vynechá. Vysávač po náraze do prekážky zatočí vpravo a skúsi ísť ďalej. Takto pokračuje pri upratovaní, kým vydrží kapacita batérie a nemusí sa vrátiť do nabíjacej stanice. Záleží na použitom algoritme a spôsobe, akým sa vysávač v priestore pohybuje. Najlacnejšie modely sú skôr o náhodnom pohybe, ale nájdu sa aj modely ako iRobot, ktorých kombináciou senzorov robot prejde jedno miesto viackrát a tým zaistí kvalitné upratovanie.
Vysávače z tejto kategórie s kvalitným algoritmom sa hodia iba do jednoduchých miestností, kde nie je veľa prekážok.

Gyroskopická navigácia

Vysávače s gyroskopickou navigáciou umožňujú múdrejší pohyb v priestore. Gyroskopická navigácia je najzákladnejší typ navigácie a sú jej vybavené cenovo dostupné produkty. S touto navigáciou vysávač po prvom upratovaní zmapuje miestnosť, zaznamenáva svoje pohyby a nárazy a na základe nich si vytvára mapu miestnosti. Získa tak predstavu o tom, ako je rozložený nábytok a kde sú ďalšie prekážky.
Tieto vysávače často komunikujú so šikovnou aplikáciou výrobcu, kde používateľ nájde naskenovaný plán miestnosti a môže sledovať, kde sa vysávač pohybuje a čo už upratal.
Vysávače s gyroskopickou navigáciou sa hodia pre jednoduchšie miestnosti, pretože tiež detekujú dotykom rozpoznávania prekážok a oťukávajú si veci okolo seba. Na druhú stranu dokážu prejsť celú miestnosť a nevynechávajú miesta.

 

Kamerová navigácia (vSLAM)

Vyspelejším, ale aj drahším variantom je navigácia kamerová. Kamerový systém vSLAM (Visual Simultaneous Localization and Mapping) namiesto lasera využíva kamery. Tá vie rozoznávať prekážky opticky, teda bez nutnosti fyzického kontaktu. Kamery sú umiestnené na hornej a prednej strane vysávača. Kamera v hornej časti pomáha vysávaču v orientácii v priestore. Predná kamera slúži na vyhýbanie sa prekážkam. Algoritmus vďaka kamerám dokáže naskenovať miestnosť, rozoznáva prekážky a všeobecne sa lepšie prispôsobuje okoliu. Ich upratovanie je efektívnejšie a rýchlejšie ako v prípade senzorov či gyroskopu. Tu však záleží, kde je kamera umiestnená, či je len na hornej strane vysávača alebo aj vpredu.

Podobný systém vSLAM používajú niektoré riadiace systémy automobilu Tesla. Ide o veľmi presný spôsob navigácie v miestnosti, ktorý v kombinácii s prednou kamerou bezdotykovo rozpozná aj typy prekážok ako sú napríklad káble. V mobilnej aplikácii si môžete nastaviť zóny kam vysávač zachádzať nemá alebo naopak, ktorú miestnosť má povysávať.
Robotický vysávač s kamerovým systémom pre správne fungovanie potrebuje svetlo, v tme sa nedokáže orientovať.
Nie vždy sa musí jednať u robotických vysávačov o navigácii vSLAM. iRobot navigáciu vysávačov Roomba nazýva iAdapt a Xiaomi 3D kamerovú navigáciu.
Vysávače s kamerovou navigáciou sú vhodné pre atypické tvary miestností a miestnosti, ktoré sú veľmi členité a majú veľké množstvo prekážok, dajú zaobstarať od 5 000 Sk.

Laserová navigácia LiDAR

Navigácia LiDAR – vďaka tejto navigácii si robot sám zmapuje celý priestor. Funguje na princípe vysielania laserových lúčov a zachytávania ich odrazov. To všetko vykoná niekoľkokrát za sekundu, vďaka tomu získa prehľad, kde sa práve v priestore nachádza a aké prekážky sú okolo. Mapy zakreslí v aplikácii Sencor HOME a dokáže s nimi pracovať pri ďalšom upratovaní. S prispením gyroskopu, infračervených senzorov a senzorov na detekciu prekážok a schodov sa skvele orientuje v miestnostiach. Vysávač inteligentne plánuje najlepšiu cestu a nevracia sa zbytočne na už upratané miesta. Navigačný senzor automaticky navedie vysávač späť do nabíjacej stanice v prípade potreby. Výhoda laserovej navigácie je tá, že nepotrebuje na svoje fungovanie svetlo, teda vysávač môžete využívať aj v tme. Samozrejmosťou je ovládateľnosť z aplikácie, nastavenie zakázaných zón a časovanie upratovania. Cena laserových vysávačov začína približne na 6 000 Sk.

Kombinácia laserovej a kamerovej navigácie

Kombinácia kamerového a laserového typu je vrchol v oblasti navigácie. Optimálna je navigácia LiDAR s kamerou. Robot sa skvele sa orientuje v priestore a zároveň sa efektívne vyhýba prekážkam. Hodí sa do členitých priestorov s množstvom prekážok, čistí efektívne a neprechádza zbytočne jedno miesto niekoľkokrát. Modely s touto navigáciou nájdete vo vyššej cenovej hladine od 8 000 Sk, bežné sú ceny aj okolo 15 000 Sk a vyššie.

Znalosti

Publikované

4. júna 2023