Je nutné čistiť solárne panely?

,

Stále častejšie sa na strechách domov či iných budov dajú vidieť solárne a fotovoltaické panely. V poslednej dobe sa fotovoltaika a solárne korektory stávajú mimoriadne obľúbeným spôsobom, ako ušetriť, pretože správne rozmiestnené a nainštalované solárne a fotovoltaické panely dokážu výrazne znížiť náklady na ohrev vody, vykurovanie a elektrinu.

Aby ste si mohli užívať lacnejšie vykurovanie alebo zadarmo elektrinu získanú z fotovoltaických panelov, je nutné dbať nielen na ich počet a správne umiestnenie, ale aj na ich zodpovedajúcu úroveň čistoty. Často výrobcovia fotovoltaických a solárne termických panelov uvádzajú, že panely sú úplne bezúdržbové a nevyžadujú žiadnu ďalšiu starostlivosť. Tieto informácie však nie sú úplne pravdivé.
Je zrejmé, že plne funkčné sú iba čisté solárne a fotovoltaické panely, preto sa oplatí starať sa o ich pravidelné čistenie. Nečistoty nahromadené na paneloch znižujú množstvo svetla dopadajúceho na povrch panelov, čo má za následok zníženie účinnosti. Pokiaľ chcete, aby sa vám investícia do solárov a fotovoltaiky čo najrýchlejšie vrátila, je nutné udržiavať práve vonkajšiu plochu panelov čistú.

Je rozdiel v údržbe fotovoltaických a solárnych systémov?

Či už máte fotovoltaický systém na výrobu elektriny, alebo solárny systém na vykurovanie a ohrev vody, v ich údržbe nie je rozdiel. Oba systémy sú ovplyvnené poveternostnými vplyvmi, znečistením ovzdušia, UV žiarením, vysokou či nízkou teplotou. V oboch prípadoch je nutné čistiť kovové diely. Sklo umiestnené v blízkosti kovových dielov na seba viaže najväčšie nečistoty a preto je nutné tieto diely čistiť.

 

Prečo je nutné fotovoltaické a solárne panely čistiť?

Pravidelné čistenie fotovoltaických panelov a solárne termických kolektorov je nevyhnutné na plné využitie ich výkonu. Panely sú čiastočne čistené vetrom a dažďom, ale na moduloch sa usadzuje ďalší prach a bez čistenia špeciálnymi prípravkami sa znižuje ich výkon. To sa netýka len panelov umiestnených pod miernym uhlom, z ktorých sa nečistoty horšie dostávajú, ale aj panelov umiestnených pod uhlom až 65 °.

Ako správne začať s čistením panelov a je ich čistenie úplne bezpečné?

Také otázky si často kladú ľudia, ktorí sa rozhodli pre inštaláciu fotovoltaických panelov a solárnych systémov vo svojej domácnosti. Aj keď čistenie fotovoltaických panelov nie je také zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, oplatí sa poznať pár základných pravidiel, ktoré čistenie panelov uľahčujú.
Čistenie fotovoltaických a solárnych panelov je bezpečné a zvládnete to sami, ale mali by ste byť veľmi opatrní, najmä keď je fotovoltaika inštalovaná na streche budovy alebo na ťažko prístupnom mieste. Umývanie solárnych a fotovoltaických panelov by sa malo vykonávať s veľkou opatrnosťou.

Často výrobcovia solárnych a fotovoltaických panelov neodporúčajú ich čistenie svojpomocne. Toto rozhodnutie je spôsobené množstvom chýb, ktoré sa vyskytli pri pokuse o nesprávne čistenie solárnych panelov. Majitelia fotovoltaiky často používajú na čistenie panelov vysokotlakovú vodu alebo zle zvolené prípravky. Pri čistení solárnych panelov buďte vždy veľmi opatrní, pretože panely sú počas prevádzky pod napätím. Pri každom umývaní panelov je nesmierne dôležité ich odpojiť od elektrickej siete.

Ako často by sa malo čistenie panelov vykonávať?

Solárne a fotovoltaické panely umiestnené na streche budovy sú často vystavené početným nečistotám, ako je vtáčí trus, prach, peľ, mastnoty a rôzne chemikálie z exhalácií. Pokiaľ sú panely osadené v hliníkových rámoch, začnú sa po čase zanášať chemikáliami, ktoré unikajú z rámov panelov. Čistý povrch panelov umožňuje lepšiu a rozhodne efektívnejšiu prácu, a tým aj lepší zisk zo získanej energie. Frekvencia čistenia panelov záleží na ich umiestnení, type a klimatických podmienkach. Prax pri údržbe fotovoltaických a solárnych panelov ukazuje, že najlepšie výsledky sa dosiahnu odstránením novo vzniknutých nečistôt, ktoré zabránia ich premene na odolné škvrny. V mestských oblastiach postačí čistiť panely 2x ročne. Pokiaľ sú panely umiestnené v priemyselných oblastiach, v blízkosti frekventovaných ciest alebo v oblastiach s vysokým stupňom znečistenia, je odporúčané panely čistiť častejšie. Solárne a fotovoltaické panely je najlepšie umývať na jeseň, kedy na ich povrchu často leží tlejúce lístie zo stromov.

Ako umývať solárne a fotovoltaické panely?

Umývanie solárnych a fotovoltaických panelov by malo vždy prebiehať pri dodržaní niektorých základných pravidiel. Dodržiavanie odporúčaní všeobecne udávaných výrobcami ochráni nielen život a zdravie osoby umývajúce panely, ale tiež ochráni panely pred možným poškodením.
Základné pravidlá pre čistenie panelov hovoria, že by ste nikdy nemali čistiť fotovoltaiku, keď je pod napätím. Výrobcovia navyše varujú pred umývaním horúcich panelov, pretože to môže mať za následok tepelný šok a tým – trvalo poškodenú štruktúru panelov.
Na čistenie fotovoltaických panelov by sa mala používať iba zmäkčená voda bez vodného kameňa. Na povrchu panelov sa môže usadzovať vodný kameň, ktorý vytvára povlak, ktorý znižuje výkon celej inštalácie. Na čistenie FV inštalácií sa odporúča používať tlakovú umývačku s vhodnou tryskou, ale pamätajte, že tlak vody by nemal byť príliš vysoký. Dobrou voľbou je umývačka Karcher na čistenie fotovoltaických panelov, ktorá si poradí s každým typom nečistôt.

Čomu sa pri umývaní panelov vyvarovať?

Povrch fotovoltaických panelov je extrémne chúlostivý a jeho štruktúra sa veľmi ľahko poškodí, preto pri ich čistení dodržujte pár jednoduchých zásad a zdržte sa činností, ktoré by mohli stav panelov negatívne ovplyvniť. Samozrejme, ako už bolo spomenuté skôr, nemali by ste začať umývať horúce panely. Čistenie je vhodné vykonávať až po vychladnutí ich povrchu, čím sa výrazne zníži riziko ich poškodenia.
Umývanie fotovoltaických panelov by malo byť vykonávané iba mopom a stierkou, alebo použitím jemných a mäkkých kief. Výrobcovia prísne zakazujú použitie hrubých kief, ktoré môžu poškriabať povrch panelov. Rovnako zle na štruktúru fotovoltaiky pôsobia nevhodne zvolené saponáty, ktoré po kontakte s povrchom panelov často spôsobujú nežiaduce reakcie. Z panelov je tiež nutné v zime shrabovať sneh, na povrch panelov pod snehom nedopadajú slnečné lúče a panel má nízky výkon. Na odpratávanie snehu nepoužívajte kovové predmety ako lopaty, ani plastové s hliníkovým okrajom, ani žiadna hrabla určená na odhadzovanie snehu z chodníka. A už vôbec neškrabte námrazu, pokiaľ nejaká vznikne. Riziko poškodenia panelov alebo obnaženia nejakého vodiča je vzhľadom na potrebnú vynaloženú silu veľmi reálne.

Panely sú v prvom roku používania v dobrom stave. Ale vďaka obmedzenej samočistiacej schopnosti narastá na ich povrchu znečistenie a dlhodobé zanedbanie starostlivosti môže viesť k ich nenávratnému poškodeniu. Po dvoch rokoch môže výkonnosť klesnúť až o 14%. Zníženie výkonnosti môže aj naďalej klesať v závislosti od miery znečistenia.

Znalosti

Publikované

10. augusta 2022