Vysoké teploty telefónom nesvedčia. Ako ochrániť svoj mobil vo vlne horúčav

, ,

Mobilným telefónom extrémne teploty neprospievajú. Teraz nás čaká vlna horúčav, vysoké teploty sa negatívne podpisujú na technickom stave batérie a procesora telefónu. Môže dôjsť k zhoršeniu výkonu prístroja aj k jeho poškodeniu. Na to treba v lete myslieť a telefón pred nebezpečenstvom chrániť. Poradíme vám, ako zariadenie chrániť a čo s prehriatym mobilom.

 

Prevádzková teplota telefónu

Výrobcovia pre jednotlivé elektronické zariadenia udávajú optimálnu prevádzkovú teplotu. Aby ste udržali telefón bezpečne chladný je potrebné túto teplotu dodržiavať. Maximálna prevádzková teplota sa pohybuje okolo 40 °C, odolnejšie typy vydržia teplotu až 60 °C, ale prehrievanie začína už oveľa skôr. Ideálna teplota sa pohybuje okolo 20 °C. Tieto limity platia nielen pre mobilný telefón v prevádzke, ale aj pre jeho skladovanie. Vystavenie mobilného telefónu teplotám výrazne vyšším, než je táto tolerancia, môže zásadne ovplyvniť životnosť jeho batérie.

Nevystavujte telefón slnku

Vysoká teplota spôsobuje zmenu prúdu a napätia, čo môže byť problematické napríklad pre procesor, batériu a ďalšie časti telefónu. Teplo vzniká nielen vplyvom vysokých teplôt, každé zariadenie pri chode produkuje vlastné odpadové teplo. Pri dlhšej dobe na slniečku to môže znamenať, že teplota je oveľa vyššia, než by mala byť. Preto nie je vhodné nechávať telefón na priamom slnku či na palubnej doske auta.
Prebytočné teplo je potrebné odvádzať, v notebookoch a počítačoch riešia tento problém ventilátory. Telefóny také chladenie nemajú a spoliehajú sa len na okolitý vzduch. Pokiaľ máte na telefóne kryt alebo máte telefón v puzdre, je potrebné telefón v týchto horúčavách vybrať z obalu, aby dochádzalo k odvodu tepla.
Odolnejšie voči horúčave sú herné telefóny, ale ani tie nie sú nezničiteľné. Komponenty herných telefónov sú konštruované tak, aby vydržali vyššie teploty, majú špeciálne chladenie a lepší odvod odpadového tepla.

Chráňte svoje zariadenia pred vlhkom

K horúcim letným dňom neodmysliteľne patrí aj pobyt pri vode. A práve voda, najmä morská je najčastejšou príčinou porúch telefónu. Minerály vo vode spôsobujú koróziu elektronických obvodov. Okrem kontaktu s vodou nie je vhodné mobily vystavovať vysokej vlhkosti, preto by ste mali mobil chrániť pomocou vodotesných obalov. Keď omylom mobil vykúpete, vyberte z neho akumulátor a utrite korektory suchou handričkou. Potom nechajte na vzduchu telefón vysušiť.

 

Pozor na piesok

Na pláži hrozí nielen prehriatie a navlhnutie mobilu, ale rizikové sú aj zrnká piesku. Piesočné zrnká sa môžu dostať do rôznych drobných otvorov telefónu, do portu na nabíjanie a obmedziť tak možnosti kontaktu nabíjačky s akumulátorom, alebo napríklad zhoršiť kvalitu reproduktorov, prípadne poničiť konektory. Chráňte telefón tak, že ho schováte do puzdra, alebo využijete na porty záslepky proti prachu.

Prehrievanie batérie

V horúčave dochádza v telefóne k prehrievaniu batérie, rýchlejšie sa vybíja a tým sa znižuje aj jej životnosť.
Aj v dôsledku nesprávnej skladovacej teploty dochádza k vybíjaniu batérie. Ak telefón položíte na rozpálenú palubnú dosku, batéria sa môže nenávratne poškodiť. Pri prekročení hranice 40 °C sa za mesiac znižuje kapacita o cca 15 % av prípade teploty okolo 60 °C dokonca o tretinu.
Vo vysokých teplotách telefóny nenabíjajte. Tým ich totiž opäť zahrievate. Vodiči by si mali dávať pozor, ak používajú na mobile navigáciu. Telefón sa rýchlejšie vybíja, majú ho pripojený na autonabíjačku a na telefón svieti slnko. To batérii rozhodne neprospieva. Pokiaľ napriek tomu potrebujete mať spustenú navigáciu, nasmerujte na telefón výdych klimatizácie.

Ako sa vyvarovať zahrievania telefónu

Vysoké teploty nie sú jediné spúšťače zahrievania telefónu. Ďalším je spôsob používania a čo na telefóne robíme.

Obal na telefón – vkladanie mobilu do obalu, alebo tašky je pri vysokých teplotách nevhodné, práve tam je teploty vyššie.
Hranie hier – hranie hier býva náročné na procesor, z tohto dôvodu nie je dobré hrať hry pri veľmi vysokých teplotách a na priamom slnku.

Zapnuté dáta – na prehrievaní telefónu majú svoj podiel aj zapnuté dáta. To isté platí o aplikáciách na pozadí, ktoré sa oplatí úplne ukončiť. Dáta zapínajte iba vtedy, keď telefón používate.
GPS – vyžaduje výkon aj prísun energie, kvôli čomu sa telefón sám o sebe zahrieva.
Aplikácia – napríklad aplikácia Facebook dáva telefónu tiež zabrať. Prejavuje sa to v spomalení telefónu, rýchlym vybíjaním telefónu a zahrievaním.
Fotenie, natáčanie – fotenie a natáčanie patrí k obľúbeným činnostiam na dovolenke. S ich úpravou počkajte až do hotela. Úprava videa a fotiek sú náročné na komponenty rovnako ako hry a vedú k jeho veľkému zahrievaniu.
Jas obrazovky – čím vyššie máte jas nastavený, tým viac energie telefón spotrebuje, a tým viac sa aj zahreje.

Vírus – môže sa stať, že nezávisle na činnostiach sa telefón začne prehrievať. Môže sa jednať o vírus, alebo poruchu. V tom prípade odneste telefón do odborného servisu.

Ako zistiť teplotu telefónu?

Telefóny sa prehrievajú pri teplote nižšej ako 40 °C. Užívateľ to nemusí ani zaregistrovať. Dávajte preto pozor pokiaľ vás telefón začne páliť v ruke. Dobre to spoznáte pri telefónoch, ktoré majú sklenený alebo kovový chrbát.
Väčšina smartfónov má teplotný senzor a zabudovanú ochranu pred prehriatím. V prípade vysokej teploty telefón užívateľa upozorní a nepustí ho k ďalšej činnosti, pokiaľ sa telefón neochladí.
U Androidov pomôžu so sledovaním aplikácie
Pokiaľ chcete sledovať ako je na tom váš telefón, môžete využiť rôzne aplikácie, ktoré ponúkajú pohľad na vyťaženie telefónu. Sledujú frekvenciu a využitie procesora, využitie RAM pamäte, teplotu batérie a teplotu CPU. Môžete využiť napríklad aplikácie System Tools Lab, DevCheck alebo Battery Monitor.
Užívatelia iPhonov podobné aplikácie k dispozícii nemajú, musia sa spoliehať na to, že telefón stráži sám teplotu a bráni svojmu prehriatiu.

 

Ako chladiť telefón

Nenechávajte telefón na priamom slnku.
Telefón nenechávajte v uzavretom aute, teplota tam môže dosiahnuť cez 50 °C. Pokiaľ je vonku horúco, nehrajte na telefóne náročné hry. Neklaďte telefón na matné a kovové predmety, tie sú na slnku najviac rozpálené a mohlo by dôjsť k poškodeniu telefónu. Pokiaľ potrebujete telefón nabiť a miestnosti máte vysokú teplotu, používajte menej výkonnú nabíjačku. Mobil sa bude nabíjať dlhšie, ale ušetrí batériu. Do auta si kúpte držiak telefónu, ktorý sa zasúva do výdychu klimatizácie, prúdiaci vzduch telefón ochladí.

Čo s prehriatym mobilom?

Pokiaľ sa vám telefón prehreje, nesnažte sa ho urýchlene schladiť. Nedávajte ho nikdy do chladničky, náhla zmena teploty a vlhkosť by bola pre neho zničujúca.
Zložte puzdro a telefón vypnite, aby nedošlo k poškodeniu súčiastok. Telefón položte niekam, kde je chladnejšie a kde prúdi vzduch. Až mobil vychladne, môžete ho opäť zapnúť.

Znalosti

Publikované

11. augusta 2022