Kedy použiť štetec, valček alebo pad?

,

Veľa domácich majstrov pri natieraní si láme hlavu nad tým, či vziať do ruky štetec alebo valček. Základným faktorom pre výber je, čo budete natierať a čím to budete natierať a či je táto hmota rozpúšťadlová alebo vodou riediteľná. Na čo slúži PAD a čo to vôbec je?

Výber pomôcok na natieranie hmôt je obrovský. Štetce rôznych tvarov a veľkostí, rôzne valčeky a pady . Ako sa v takom obrovskom množstve vyznať? Vždy záleží na náterovej hmote a odporúčaní výrobcu.

 

Štetce

Štetce rozlišujeme nielen podľa tvaru, ale aj podľa kvality a štruktúry vlasu.
Štetcom môžete nanášať rôzne druhy náterových hmôt. Je vhodný aj na nanášanie transparentných náterových hmôt, ako sú lazúry alebo moridlá.
Z pohľadu tvaru a aplikácie štetca rozdeľujeme na: ploché, okrúhle, špeciálne
Medzi najbežnejšie druh štetcov patrí plochý štetec, je univerzálny a ľahko sa používa.
Okrúhly štetec vďaka vysokej absorpcii farby uplatníte najmä pri náteroch oceľových konštrukcií a iných členitých plôch.
Špeciálne štetce sa používajú napríklad na fládrovanie, linkovanie a na drobné opravy na ťažko prístupných miestach.
Pre funkčnosť štetca sú rozhodujúce jeho vlákna. Predtým bola väčšina štetcov osadená bravčovými štetinami, veľmi kvalitné štetce sa vyrábali z konských vlasov a pravých ľudských vlasov. V súčasnej dobe sa predávajú štetce so syntetickým vlasom, ktorý v mnohom prírodné materiály predčí.
Štetce z umelých vlákien sa využívajú najmä na prácu s farbami riediteľnými vodou, štetce z prírodných vlákien pri väčšom zaťažení alebo dlhodobejšiu prácu.

Valčeky

Na trhu je široký výber valčekov rôznych materiálov, druhov a veľkostí. Na rôzne typy náterových hmôt a podkladov sa používajú rôzne typy valčekov.
Práca s valčekom je pomerne jednoduchá, valček sa hodí na nanášanie krycích i bezfarebných náterových hmôt, pri natieraní môžete dobre kontrolovať množstvo náterovej hmoty na ploche.
Podľa toho, akú použijete náterovú hmotu, vyberte aj materiál, z ktorého je povrch valčeka vyrobený.
Je potrebné rozlíšiť valčeky maliarske s vlasom alebo chlpom, valčeky lakovacie či špeciálne valčeky.
Molitanové – penové valčeky a valčeky s nylonovým vlasom sa hodia na vodou riediteľné aj syntetické farby.
Prírodnými vlnenými valčekmi sa dobre nanášajú vodou riediteľné farby.
Polyakrylové valčeky sú vhodné pre husté farby, a to vodou riediteľné aj syntetické, menej však znášajú vnútrolaky.
Medzi špeciálne valčeky sa radia valčeky štruktúrovacie, rohové a dekoratívne.
Existujú aj plniace valčeky, ktoré majú v rukoväti zásobník, do ktorého sa natiahne farba a valček si ju potom pri natieraní odoberá sám.

PAD

Na aplikáciu prírodných olejov sa používa pad, sú to polyesterové vlákna stočené do huby hrubé cca 1-2 cm, s rôznou hrubosťou. Na nanášanie oleja sa používa biely alebo béžový pad. S jeho pomocou je možné zapracovať olej rovnomerne a hlboko do dreva a podčiarknuť tak jeho prirodzenú kresbu a krásu.
K dostaniu sú tiež pady z netkanej textílie určené na nanášanie podlahových olejov, olejových moridiel a voskov. Povrch je navrhnutý tak, aby nebrúsil podlahu, ale je možné ho použiť na leštenie a čistenie plôch.
Ďalej môžete pady využiť na čistenie podláh pri odstraňovaní hrubých nečistôt a to ako z drevených povrchov, tak aj plastových, betónových podláh a podláh z prírodného kameňa.

Ak používate pre aplikáciu oleja handru, alebo papierovú utierku aplikácie je podmienená vysokými stratami. Olej sa vsiakne do handry alebo utierky a tým dochádza k veľkým stratám a aplikácia nedosahuje hlboké zapracovanie oleja do dreva. Použitím padu ušetríte náterovú hmotu a aplikácia bude šetrnejšia.

Znalosti

Publikované

23. októbra 2023