Utopený mobil – čo robiť?

,

Vo väčšine prípadov pre nás náhodné utopenie smartfónu znamená veľké problémy. Bez ohľadu na to, či sa jedná iba o poliaty telefón, úplne ponorený vo vode, alebo len o naozaj mokrý telefón vo vrecku počas dažďa, treba konať opatrne. Pokiaľ budete postupovať správne, je veľká šanca, že sa vám telefón podarí zachrániť a bude naďalej dlho slúžiť.

 

Čo robiť, keď utopíte mobil

Pre začiatok je potrebné rozlíšiť čím bol telefón poliat, či čistou vodou a nápojmi alebo inými tekutinami, pretože čistá voda alebo dážď môžu byť pre mobil teoreticky menej škodlivé. Napríklad morská voda spôsobuje koróziu rýchlejšie ako sladká voda. Niekedy sa môže stať, že si telefón polejete sladkým nápojom – kávou, limonádou, pivom, vínom, sladkým džúsom atď. U tých býva, vzhľadom na obsah cukru a viskozitu, zložitejšie vysušenie a odstránenie. Napríklad pomarančový džús môže byť pre elektroniku veľmi smrtiaci vďaka svojim organickým kyselinám.

Ďalšou hrozbou je korózia a elektrolýza (ktorá sa zrýchľuje, keď obvody preteká napätie). Po nejakej dobe k tomu dôjde. Pokiaľ váš telefón prvých pár dní funguje bezchybne, neznamená to, že časom nezaznamenáte žiadne závady. Najnáchylnejšie na poškodenie sú medené spoje alebo zásuvka batérie. Pamäť telefónu a karty, ktoré obsahuje – SIM alebo microSD – sú tiež v nepriamom ohrození. V žiadnom prípade by sme sa však nemali pokúšať dáta okamžite obnoviť zapnutím telefónu a pokusom o ich skopírovanie. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť skratu.

 

Utopený mobil – čo robiť?

Po utopení a nedostatočnom vysušení telefónu sa nevyskytujú žiadne špecifické príznaky, ale medzi najčastejšie príznaky patria:

  • systém alebo aplikácia sa zasekne
  • pomalá prevádzka, veľmi dlhý štart
  • nepresné ovládanie dotykovej obrazovky
  • resetovanie alebo vypnutie smartfónu
  • batéria sa vybíja rýchlejšie
  • telefón sa začne prehrievať

 

Utopený telefón – čo nerobiť?

Po prvé, zachovajte pokoj. To sa ľahko povie, keď držíme v ruke kvapkajúci smartfón a hovoríme si, o aké dáta prídeme a na koľko bude oprava stáť. V tomto prípade sa tiež oplatí rozlíšiť niekoľko dôležitých variantov. Smartfón bude napríklad iba utopený alebo spadne do vody a neutrpí žiadne fyzické poškodenie, štruktúra puzdra nebude ovplyvnená. Druhá, horšia verzia, smartfón spadne do vody a rozbije sa obrazovka alebo kryt.

Ak dôjde k poškodeniu obrazovky alebo krytu, nevykonávajte žiadnu akciu, pretože hrozí nebezpečenstvo výbuchu batérie. Ani po zotretí tekutiny nezapínajte smartfón, aby ste skontrolovali, či funguje. Pokiaľ však váš telefón stále funguje, okamžite ho vypnite. Nijako sa netraste, aby ste ho vysušili od tekutiny. Nefúkajte do trhlín. Efekt môže byť úplne opačný – kvapalina v menších časticiach sa dostane ešte hlbšie a do citlivejších zložiek.
Nepoužívajte sušič vlasov. Sušenie je riešenie, ktoré sa nám môže zdať logické, ale bohužiaľ v prípade smartfónu môže spôsobiť katastrofu. Podobne ako pri trepaní môže silný náraz vzduchu z fénu zatlačiť tekutinu hlbšie do tela smartfónu, a to v ešte menších časticiach vo forme vodnej pary.
Telefón tiež nesmiete pripájať k nabíjačke. V extrémnych situáciách môže dokonca dôjsť k explózii batérie.

Ako zachrániť zaplavený telefón – fakty a mýty

Sušenie v ryži – čiastočne pravda. Ryža má skutočne hygroskopické vlastnosti, ale ak si myslíme, že odstráni všetku vlhkosť zvnútra smartfónu, sme na omyle. Ryža nie je schopná absorbovať všetku vodu, tým menej viskózne tekutiny. Budeme len strácať čas, ktorý môžeme využiť na efektívne spôsoby, ako telefón zachrániť.
Umiestnenie na radiátor alebo vystavenie slnku – čiastočne pravda. Aj keď utopený telefón rozoberieme a vystavíme slnku alebo položíme na radiátor, nie je zaručené, že sa zachráni. Zvlášť pokiaľ bol zaplavený morskou vodou alebo šťavami obsahujúcimi organické kyseliny. Táto akcia môže v prípade čistej vody pomôcť len čiastočne, ale mali by sme ju brať iba ako prípravu telefónu na servis. Takto ho môžete sušiť niekoľko hodín.

 

Čo robiť s utopeným telefónom?

Ako opraviť utopený telefón? V mnohých prípadoch je nepravdepodobné, že by to bolo možné bez pomoci špecialistu. Ak je váš telefón zapnutý, vypnite ho čo najskôr. Nepripájajte ho k nabíjačke alebo USB portu (bežná chyba v nádeji, že si stiahnete dáta alebo fotografie z pamäte telefónu do počítača). Smartphone bez problémov rozoberte, ako to len ide (iba pokiaľ nebol fyzicky poškodený – viď tip vyššie), teda otvorte puzdro, vyberte batériu, vyberte SIM kartu a pamäťové karty. Pokiaľ nemáte patričné znalosti, nepokračujte v ďalšej demontáži. Všetky diely umiestnite na suché, teplé a dobre vetrané miesto. Potom začnite hľadať odborníka, ktorý vám s touto situáciou pomôže.

Nemá zmysel posielať svoj smartfón do záručného servisu (žiadny výrobca nekryje záruku v prípade poškodenia vodou). Vzhľadom na to, že čas je dôležitý, stačí zájsť do dôveryhodnej opravovne mobilných telefónov.

Znalosti

Publikované

21. októbra 2023