Plánujete nákup nového záhradného nábytku? Vieme, pre aký materiál sa rozhodnúť

,

Pokiaľ tvoríte odpočinkovú zónu na záhradu alebo terasu, najväčšiu pozornosť venujte nábytku, ktorý tam umiestnite. Práve ten budete celú sezónu používať, musí vám teda vyhovovať po estetickej aj praktickej stránke. Pri nákupe vonkajšieho nábytku máte na výber hneď z niekoľkých materiálov. Každý z nich má svoje klady aj zápory. V dnešnom článku si všetky možnosti predstavíme.

 

Plastový nábytok

Prvým materiálom, ktorému sa budeme venovať, je plast. Ten má mnoho predností – ľahko sa udržuje, vydrží mnoho rokov a je lacný. Navyše nábytok z neho nájdete v mnohých prevedeniach a farbách. A pokiaľ sa zhorší počasie, plastový nábytok nemusíte schovávať pred dažďom dovnútra. S tým súvisí aj údržba, plastový nábytok môžete bez obáv umývať mydlovou vodou, nemusíte naň používať špeciálne čistiace prostriedky. Hodí sa aj ako prechodový nábytok, teda keď ešte neviete, ako bude záhrada vo finále vyzerať a nechcete investovať do drahého vybavenia.

Na plastovom nábytku sa určite prejaví jeho vek. Po prvé, svetlý nábytok časom zmení farbu. Plast po rokoch tiež začne strácať svoju pevnosť – môže sa tak nečakane zlomiť. Pokojne aj pod niekým.

 

Kovový nábytok

Kovový nábytok je veľmi štýlový a zapadne do akéhokoľvek prostredia. Tiež je odolný. A ak má špeciálnu povrchovú úpravu, môže na záhrade stáť pokojne celoročne. V opačnom prípade ho radšej schovajte. Na umytie vám stačí mokrú handričku a saponát.

Nevýhodou je väčšia váha, ktorá robí manipuláciu s kovovým nábytkom náročnou. Kovový nábytok si tak kúpte v prípade, že ho nebudete často presúvať.

Ratanový nábytok

Prírodný ratanový nábytok sa vyrába z liány, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Nábytok sa tak skvele hodí do zelene záhrady. Ratan vyniká ľahkosťou a odolnosťou. A potrebuje oveľa menej starostlivosti, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Dobre sa vyrovná s vlhkosťou aj horúčavou, nesvedčí mu naopak sucho a zima. Je preto nutné ho na zimu vždy schovať dovnútra. A ak sa vám stane, že by sa ratanové vlákna začali štiepiť, stačí nábytok naolejovať špeciálnym prípravkom na tento materiál. Keď to urobíte, nábytok bude zase ako nový.

Alternatívou k nábytku z prírodného ratanu je nábytok z umelého ratanu. Hodí sa pre každého, kto má z údržby prírodného materiálu trochu strach. Umelý ratan je totiž odolnejší k nepriaznivému počasiu a na jeho vyčistenie postačí voda, prípadne mydlová voda pri odolnejších nečistôt.

 

Drevený nábytok

Drevený nábytok zaujme na prvý pohľad prirodzeným vzhľadom a taktiež príjemnou vôňou. Široká škála druhov dreva tiež zaistí, že nájdete nábytok, ktorý sa hodí k akémukoľvek domu. Bytelnejší nábytok vynikne vedľa drevenice či zrubu, naopak jemnejšie exotické drevo sa hodí do záhrady pri minimalistickém dome.

A aj keď je drevo odolné voči klimatickým vplyvom, radšej ho na zimu schovajte niekam do sucha. Prípadne ho aspoň zakryte plachtou alebo špeciálnym obalom. Raz za sezónu ho tiež nezabudnite napustiť špeciálnym olejom. Ten podporí jeho životnosť a odolnosť voči UV žiareniu a škodcom. Zároveň pomôže zachovať krásny vzhľad dreva.

 

Nábytok z paliet

Ak milujete minimalizmus a radi sa púšťate do nových kutilských projektov, zauvažujte o vonkajšom nábytku z paliet. Ako na to? Akonáhle si zoženiete palety, tak ich zbrušte a natrite lakom na drevo. Podľa vkusu ich pretrite aj farbou. Akonáhle všetko uschne, palety naskladajte na seba do požadovaného vzhľadu a zoskrutkujte. Na záver pridajte sedáky a podušky. Najväčšia výhoda podobného nábytku je, že vonku môže stáť po celý rok. Dajte si pozor len na jednu vec – ustrážte si, že použité palety neboli napustené toxickými chemikáliami.

Znalosti

Publikované

3. mája 2024