Prvá pomoc na spáleniny od slniečka

Vysoké letné teploty môžu byť niekedy nepríjemné, popáleniny od slnka dokážu znepríjemniť letnú dovolenku a obzvlášť potom u tých z nás, ktorí sú na slnečné žiarenie náchylnejší. Spáleninám sa dá rôznymi spôsobmi predísť, ale ak ste to so slnením prehnali, poradíme vám ako kožu ošetriť prírodnými prostriedkami, ktoré máte vo svojej domácnosti.

 

Ako spoznať spáleniny od slnka

Pred slnečnými lúčmi sa treba chrániť. Keď strávite nejaký čas v meste alebo na kúpalisku okolo poludnia a zabudnete sa namazať, večer môžete zistiť, že ste sa spálili. Následkom je nepríjemné začervenanie pokožky, horkosť a špecifické pnutie pokožky. Vo vážnych prípadoch sa objavujú pľuzgiere naplnené tekutinou, bolesť hlavy, únava, prípadne malátnosť.

 

Prvá pomoc na spáleniny od slnka

Prvou pomocou na spáleniny od slnka je vzdať sa slnenia a nechať pokožku oddýchnuť. Pri spáleninách pomôže chladenie prikladaním chladných obkladov alebo vlažnou sprchou, ktorá uľaví od bolesti. Telu doprajte dostatok tekutín, neperlivej vody, alebo iontových nápojov, ktoré doplnia minerály vyplavené potom.
Doba trvania spálenia závisí od intenzity slnečného žiarenia, dĺžky pobytu na slnku, použitia ochrany a typu pokožky. Mierne spálenie spôsobí začervenanie pokožky a bolesť, závažnejšie spálenie spôsobuje tvorbu pľuzgierov a hojenie môže trvať niekoľko dní.

Čím ošetriť spáleniny od slnka?

Jogurt, tvaroh alebo kefír

Vynikajúce na spáleniny sú výrobky z mlieka, ktoré na spálené miesta zároveň pôsobia chladivo, vyťahujú horúčosť, tíšia bolesť a odstraňujú odumretú kožu z hornej časti popáleniny. Na ranu nanesiete hrubšiu vrstvu, prekryjete ju gázovým obväzom a podľa potreby opakujete.

Zemiaky

Skvelým domácim pomocníkom sú aj zemiaky, a to ako varené, tak surové. Nastrúhané zemiaky pôsobia rovnako ako mliečne výrobky. Z uvarených zemiakov je možné využiť vysušené šupky, ktoré napomáhajú vstrebávaniu liečivých mastí.

Vaječný bielok

Na popáleniny je možné využiť aj vaječný bielok. Bielok rozšľahajte vidličkou, naneste na popálené miesto a nechajte zaschnúť. Bielok napomáha hojeniu a vytvorená súvislá vrstva chráni pokožku pred vonkajšími vplyvmi.

Uhorka ochladí a dodá vitamíny

Skvele zaberá aj nastrúhaná uhorka alebo uhorkové šupky. Nastrúhanú uhorku môžete zmiešať s jogurtom a následne ju naniesť na pokožku. Dodáte pokožke potrebnú hydratáciu a zároveň ju upokojíte a osviežite. Navyše pokožke dodáte potrebné živiny.

Aké bylinky pomáhajú na spáleniny od slnka?

Aloe vera

Aloe vera je najznámejšou liečivou rastlinou, ktorá upokojuje a regeneruje pokožku spálenú slnkom. Gél z listov môžete používať samostatne, alebo ho spracovať na domácu masť. Vytlačenú šťavu zmiešajte s medom, alebo s práškovým vitamínom C a aplikujte na popálenú pokožku. Aloe vera môžete používať na čerstvo spálenú aj lúpajúcu sa pokožku. Domáci gél nevydrží dlho, preto ho skladujte v chladničke maximálne dva týždne.

Nechtík lekársky

Ďalšia bylinka, ktorá úspešne bojuje s popáleninami je nechtík lekársky. Nechtíkovú masť si môžete vyrobiť z čerstvého kvetu nechtíka a oleja, alebo masti a potom ním potierať postihnuté miesta. Olej môžete vyrobiť lúhovaním za studena, alebo zahrievaním. Postup za studena je šetrnejší, uchová si viac účinných látok.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovníkový olej je výborným prostriedkom hojacej popáleniny. Ľubovník bodkovaný rastie a kvitne na výslnných, suchších lúkach, stráňach a medziach. Ľubovníkový olej pripravíme lúhovaním čerstvej nasekanej ľubovníkovej vňate v oleji lisovanom za studena. Farbivá v ľubovníka obsiahnuté olej sfarbí do červena. Ľubovníkový olej aplikujte na noc, pokožku síce upokojuje, ale zároveň zvyšuje citlivosť na slnko.

Prevencia

Opaľovací krém

Spáleninám od slnka je najlepšie samozrejme predchádzať. Pri pobyte na slnku nikdy nezabúdajte užívať krém s ochranným faktorom. Číslo ochranného faktora značí, koľkokrát dlhšie môžete byť na slnku podľa svojho fototypu. Najviac exponované miesta majte zakryté oblečením a nezabúdajte ani na pokrývku hlavy.

Betakarotén

Už v zime sa pripravte na letnú sezónu a užívajte batakarotén. Beta-karotén je významný prekurzor vitamínu A. Je dôležitý pre udržanie normálneho stavu pokožky, slizníc a zraku. Prírodným zdrojom je prevažne oranžové ovocie a zelenina.

Znalosti

Publikované

22. augusta 2023