Teplo môže poškodiť mobil. Ako s ním správne zaobchádzať, keď sú vonku horúčavy

, ,

Extrémne teploty, najmä v súčasnej dobe horúčavy mobilným telefónom neprospievajú. Pokiaľ svoj telefón nebudete v horúcom počasí chrániť, môže dôjsť k zhoršeniu jeho výkonu av niektorých prípadoch aj k nenávratnému poškodeniu. Ako správne zaobchádzať s mobilným telefónom v horúčave? Poradíme vám, čo s prehriatym mobilom a ako telefón chladiť.

 

Ako zaobchádzať s mobilným telefónom, keď sú vonku horúčavy

Nedávajte mobilný telefón na priame slnko

Pokiaľ vo horúčave obmedzíte chod niektorých aplikácií a dáta budete zapínať len v čase, keď to naozaj potrebujete, môžete mobilu veľmi pomôcť. Mobilný telefón nevystavujte priamemu slnku. Okrem batérie trpia priamymi slnečnými lúčmi aj displej, preto nechávajte svoj telefón vždy v tieni.
Aby mobilný telefón zostal dlho plne funkčný je dôležité dodržiavať jeho prevádzkovú teplotu. Mobilný telefón je väčšinou stavaný na fungovanie v teplotách do 40 °C, niektoré odolné typy vydržia fungovať aj pri teplote až 60 °C. Táto teplota je maximálna ak prehriatiu dochádza už pred jej dosiahnutím. Ideálna teplota sa však pohybuje okolo 20 °C. Dôležité je, že tieto teplotné limity platia nielen pre mobil v prevádzke, ale aj v čase, keď ho nepoužívate.

Teplo môže nenávratne poškodiť batériu

Veľké horúco nerobí dobre najmä batériám. Vplyvom tepla sa batéria rýchlejšie vybíja, pričom sa zároveň znižuje aj jej životnosť. Prehrievanie spôsobí stratu výkonu, v horšom prípade môže poškodiť batériu a výnimočné nie sú ani situácie, kedy dôjde k nevratnému poškodeniu celého prístroja.

Na čo si dať pozor

Nenechávajte telefón v aute

Teplota v aute môže dosiahnuť hodnotu cez 50 ° C, stačí len pár minút a teplota telefónu vystrelí strmo nahor. To by nemusel váš telefón ustáť. Pokiaľ máte telefón s navigáciou položený na palubnej doske zapojený v nabíjačke, je dobré na telefón nasmerovať výdychy klimatizácie či vetrania a kontrolovať priebežne jeho teplotu. Ak máte pred sebou dlhé kilometre bez odbočky, doprajte telefónu odpočinok. Vyberte ho z držiaka a dajte do tieňa, dáte mu tak šancu aspoň trochu vychladnúť.

Nevystavujte telefón priamemu slnku

Telefón skryte pred priamym slnkom, na slnku trpia batérie aj displej. Radšej ho nechajte v tieni, kde mu bude oveľa lepšie.

Nenabíjajte telefón na slnku

Pri nabíjaní sa batéria zahrieva za izbovej teploty aj v tieni, takže na priamom slnku sa zahrieva ešte viac a reálne hrozí aj jeho vznietenie.

Neklaďte telefón na matné a kovové predmety

Tieto predmety sú v horúčave najrozpálenejšie a sú jednou z najväčších hrozieb pre váš telefón.

Používajte menej výkonnú nabíjačku

Pokiaľ máte v izbe či kancelárii vysokú teplotu, používajte na nabíjanie telefónu menej výkonnú nabíjačku. Mobilný telefón sa bude nabíjať dlhšie, ale nebude sa toľko zahrievať.

Vyberte telefón z ochranného obalu

Kryt telefónu je ďalšia vrstva, ktorá bráni odvodu tepla a zvyšuje riziko prehriatia. Ak chcete mobil rýchlejšie ochladiť, vyberte ho z ochranného obalu.

 

Vyvarujte sa týchto činností

Ak sa chcete vyhnúť extrémnemu zahrievaniu telefónu, používajte telefón čo najmenej. Každá spustená aplikácia telefón zahrieva, preto nechajte pustené len tie najnutnejšie. Najviac telefón zahrievajú graficky náročné hry. Keď telefón práve nepoužívate, vypnite si aj GPS a mobilné dáta.

Na telefóne nehrajte hry

Mobilný telefón zahrejete hraním graficky náročných hier. Hry bývajú náročné na procesor, ktorý sa veľmi rád zahrieva.

Nefoťte, netočte videá a snímky neupravujte

Na dovolenke to síce väčšinou nejde, ale pokiaľ nechcete, aby sa telefón extrémne prehrieval, radšej sa týmto činnostiam vyvarujte. S úpravou fotografií počkajte až do hotelovej izby. Fotenie, natáčanie a úprava oboch je náročné na komponenty a vedú k rýchlemu zahriatiu telefónu.

Majte vypnuté mobilné dáta a GPS

Telefón v horúčave zbytočne nepreťažujte a vypínajte si mobilné dáta aj GPS. Mobilné dáta telefón nielen zaťažujú a prehrievajú, ale niektoré aplikácie používajú dáta aj na pozadí. Dáta zapínajte len vtedy, ak telefón používate. To isté platí pri GPS, ktoré sa tiež podieľa na zahrievaní telefónu.

Nepoužívajte náročné aplikácie

Aplikácie ako YouTube, TikTok, Snapchat či ďalšie spomaľujú telefón, rýchlo sa vybíja batéria a dochádza k jeho zahrievaniu.

Vírus či porucha

Môže sa stať, že sa telefón začne prehrievať nezávisle na okolitej teplote a činnostiach. V tej chvíli je dobré zájsť s telefónom do odborného servisu. Môže ísť o vírus alebo poruchu.

 

Ako zistiť teplotu telefónu

Teplotu nižšiu ako 40 °C pri ktorej dochádza k prehriatiu telefónu nemusí užívateľ zaregistrovať. Dávajte si pozor, pokiaľ vás telefón začne v ruke páliť. Dobre to spoznáte pri telefónoch, ktoré majú sklenený alebo kovový chrbát.
Väčšina smartfónov má teplotný senzor a zabudovanú ochranu pred prehriatím. Sú v nich nastavené teplotné limity a pokiaľ je potreba sami spomalí procesor, aby vyvíjal menšie množstvo bytkového tepla. Ak je teplota vyššia telefóny užívateľa upozorní alebo ho nepustí k ďalšej činnosti, kým sa telefón neochladí.

Pokiaľ chcete sami sledovať teplotu telefónu, nainštalujte si do telefónu aplikáciu, ktorá vám bude strážiť teplotu, využitie procesora a frekvenciu, na ktorej pracuje, využitie pamäte RAM a stav batérie a upozorní vás na prekročenie teplotného limitu.
Zvládne to napríklad appka System Tools Lab pre Android. Vďaka nej budete mať neustále prehľad, v hornej časti obrazovky sa integruje drobná lišta. Podobne funguje aj appka DevCheck, ktorá je navyše zadarmo a bez reklám.
Aplikácia, ktorá sa prioritne sústreďuje na batérie je Battery Monitor, pre základný prehľad postačí.
Tieto aplikácie sú dostupné iba pre Android. Užívatelia iPhonov tieto aplikácie nemajú k dispozícii a tak sa musia spoliehať na to, že si telefón stráži teplotu sám a bráni prehriatiu.
Prehriatie telefónu nie je často rozpoznateľné alebo si ho nevšimnete. Ak je mobil horúci, preblikáva mu displej, alebo prestal fungovať, spozornite. V tejto chvíli môže dochádzať k prehrievaniu telefónu a možno už dochádza aj k jeho poškodeniu.

Čo robiť s prehriatym mobilom

Keď sa vám stane, že sa telefón prehreje, nepokúšajte sa ho hneď schladiť. Nikdy ho nedávajte do chladničky alebo dokonca do mrazničky! Náhla zmena teploty spoločne s vlhkosťou ho zničí.
Ako prvý telefón vyberte z ochranného obalu či puzdra a vypnite ho, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu. Potom telefón položte niekam, kde je chladnejšie a prúdi tam vzduch. Telefón pozvoľna ochladne a potom ho môžete zapnúť. Pokiaľ nebol dlho prehriaty bude opäť v poriadku fungovať.

Znalosti

Publikované

22. augusta 2023