Ako funguje monitor spánku a prečo je dobré ho sledovať

, , ,

Chytré hodinky či fitness náramky o vašom spánku zistia viac, než by ste čakali. Vďaka monitoru spánku môžete veľmi presne určiť, ako často sa v noci budíte, rovnako ako upadáte do hlbokého spánku, ktorý je nevyhnutný na správne fungovanie. Spánok má nezanedbateľný vplyv na množstvo fyzických i psychických stránok človeka, a jeho dôležitosť by sme nemali podceňovať. Ako funguje monitor spánku?

 

Spánok ako forma regenerácie

Význam spánku doteraz nebol dokonale vysvetlený. Napriek tomu, že súvislosť s regeneráciou je zrejmá, účel spánku zdôvodňujú aj ďalšie teórie. Hovorí napríklad o potrebe uložiť informácie do dlhodobej pamäte alebo o preventívnom „uspaní“ organizmu z dôvodu ochrany pred pravekými nočnými hrozbami. Vystačíme si ale s chápaním spánku ako základnej formy regenerácie, ktorá sa podieľa na obnove telesných a duševných síl.

 

Ako funguje monitor spánku?

Spánok sa skladá z niekoľkých fáz, ktoré sprevádza rad odlišných psychických a fyziologických procesov. Odborníci tieto štádiá rozlišujú podľa elektrickej aktivity mozgu, ktoré opisujú pomocou vĺn alfa, beta, delta a ďalších.
Funkcia sledovania spánku sa stala extrémne populárnou a teraz ju nájdete prakticky v každých slušných šikovných hodinkách alebo šikovnom náramku. Technológia sledovania spánku využíva akcelerometer, čo je akýsi detektor pohybu. Týmto spôsobom môžete skontrolovať, ako často sa počas spánku hýbete. Použité algoritmy sú navrhnuté tak, aby analyzovali dáta a určili, či bol spánkový cyklus správny. Tieto dáta nie sú vždy spoľahlivé, a preto inteligentné zariadenia zbierajú informácie aj zo snímačov srdcového tepu. Niektoré modely používajú pulzné oxymetre, ktoré používajú infračervené a červené senzory na sledovanie hladiny kyslíka v krvi. To všetko je merané cez optický senzor, spravidla umiestnený na spodnej strane hodiniek.
Pokiaľ je krv správne okysličená, absorbuje viac infračerveného svetla a odráža červené svetlo. S poklesom dychovej frekvencie sa zníži hladina okysličenia krvi, čo bude cenná informácia pre algoritmy. Okrem toho sa kontroluje dych a jeho frekvencia. Monitory spánku používané v telefónoch používajú mikrofón na záznam hluku v noci. Z tohto dôvodu je nutné mať telefón blízko vankúša. Mikrofón kontroluje dýchanie, chrápanie a spánkovú apnoe. (chorobný stav, pri ktorom dochádza k opakovanému nekontrolovanému zadržaniu dychu (apnoickej pauze) po určitý časový interval).
Nakoniec dostaneme hotovú analýzu spánku, ktorá berie do úvahy také parametre, ako sú: plytký spánok, hlboký spánok, REM fáza, prebudenie.

Ľahký spánok – po zaľahnutí do postele obvykle prebiehajú zmeny polohy tela alebo jeho častí, prehlbuje sa dýchanie a nastáva prechodný stav driemoty. V tomto okamihu sa v rámci svalovej kŕče môžu objaviť aj výrazné šklbnutia. Znižuje sa svalové napätie, tepová frekvencia aj krvný tlak a pomaly nastáva ľahký spánok ako prechod medzi bdením a hlbokým spánkom.

Hlboký spánok – v hlbokom spánku pokračuje pokles frekvencie srdcového tepu, prehlbuje sa dych aj svalová relaxácia a úplne zastavené sú pohyby očí či svalov. Aby došlo k maximálnemu odpočinku, hlboký spánok by mal prebiehať neprerušovane. Toto štádium je spájané predovšetkým s obnovením fyzických síl.

REM fáza – je skratkou odvodenou od Rapid Eye Movement, teda rýchleho pohybu očí, ktorý je pozorovateľný aj cez zatvorené viečka. Pretože mozog a srdce sú v tejto fáze podobne aktívne, ako keby sme boli nahor, môžeme sa stretnúť aj s označením „paradoxný spánok“. REM fáza začína ťažkým a nepravidelným dýchaním, zatiaľ čo svalové napätie je naopak na absolútnom minime. V REM fáze spánku je zároveň najťažšie človeka prebudiť.

V niektorých štúdiách boli účastníci zámerne budení na začiatku REM fázy, vďaka čomu boli dlhú dobu bez tohto štádia. U týchto ľudí narastalo napätie, úzkosť, zhoršovalo sa sústredenie, pozornosť aj pamäť. Osoby budené v iných fázach tieto psychické problémy nemali. Preto je dnes štádium REM považované za kľúčové pri obnove psychických síl. Keďže sa nám v tejto fáze zdá prevažná väčšina snov, je snívanie často považované za činiteľa duševnej hygieny.
Niektorí výrobcovia vo svojich aplikáciách udeľujú body za kvalitu spánku. Veľmi často existujú aj ďalšie tipy, ktoré pomôžu zlepšiť kvalitu spánku. Monitorovanie spánku je veľmi dôležité, pretože pomáha odstrániť zlé návyky, ktoré sú priamou príčinou zlej kvality spánku. Sledovanie spánku váš problém s kvalitou spánku nevyrieši, ale je prvým krokom na vykonanie zmien. Chytré hodinky majú často funkcie, ktoré užívateľov motivujú.

Poskytujú monitory spánku presné informácie?

Monitory spánku používané v lacných šikovných hodinkách a náramkoch nie sú dokonale presné. Vykonané testy ukázali, že sledovanie spánku je iba zo 78% presné. Technológia, aj keď sa stále vyvíja, nie vždy funguje dokonale. Niektoré hodinky predlžujú alebo skracujú dobu spánku alebo nepresne ukazujú fázy hlbokého a ľahkého spánku.
Všetko závisí od triedy chytrých hodiniek alebo náramku. Zariadenia vyššej triedy fungujú oveľa lepšie a ich účinnosť je na uspokojivej úrovni. Pri sledovaní spánku sú dôležité vodidlá, ktoré zariadenie používateľovi poskytuje. Len tak bude môcť zmeniť svoje návyky a zlepšiť kvalitu spánku.
Niektoré spoločnosti ponúkajú tipy cez wearables triky a rôzne návrhy, ako kvalitu spánku zdokonaliť. Funkcia TruSleep™ spoločnosti Huawei zhodnotí váš týždenný spánok vrátane pravidelného rytmu a poradí, v akom časovom rozpätí sa najlepšie vyspíte. Dlhodobé meradlo je relevantnejším ukazovateľom, pretože dáta nie sú natoľko ovplyvnené náhodnými udalosťami, a tak je možné lepšie vysledovať určité zvyky a tendencie. Ďalej lepšie umožňuje zhodnotiť ďalšie parametre, ako je pravidelnosť a priemerný čas odchodu do postele či vstávania.
Odborníci poukazujú, že sledovanie spánku zlepší naše návyky už len z dôvodu vedomia, že sú naše fyziologické údaje zaznamenávané. Keď sa na dáta pozeráme, myslíme na svoje potreby častejšie a robíme pre seba viac.
Niektoré šikovné hodinky a fitness náramky majú tzv. šikovný budík. Ten ponúka užívateľovi zadať rozmedzie vstávania, kedy nás zariadenie zobudí v ideálnej fáze, takže sa budeme cítiť najodpočatejšie. Užitočné je nastavenie vibrácií, kedy nie je potrebné zvukové upozornenie a zbytočne neprebudíte svojich blízkych.

Oplatí sa kupovať šikovné hodinky alebo šikovný náramok na sledovanie spánku?

Funkcia sledovania spánku nemusí byť dostatočným dôvodom na kúpu šikovných hodiniek alebo šikovného náramku. Na tieto zariadenia je však potrebné pozerať z oveľa širšieho pohľadu. Medzi chytré funkcie patrí nielen spánok, ale aj sledovanie aktivity, telesnej teploty, kontrola stresu alebo menštruačné cykly u žien v prípade modelov z dámskeho rebríčka šikovných hodiniek. Okrem toho majú k dispozícii pokročilé športové funkcie, ktoré dobre fungujú v takých disciplínach, ako je beh, cyklistika, plávanie a lyžovanie. Nezabudnite na zobrazované notifikácie z telefónu alebo ciferníky, ktoré môžeme personalizovať podľa nášho uváženia. To všetko znamená, že máme na zápästí multifunkčné zariadenie, ktoré je perfektné na každodenné použitie.

Detekcia zdravotných problémov

Niektoré inteligentné hodinky dokážu diagnostikovať aj niektoré poruchy spánku. Funkcia TruSleep™ rozpozná 6 typov spánkových problémov, a tým predchádza rozvoju ochorení či zbytočným komplikáciám. Vďaka svojmu rozšíreniu dokážu odhaliť skryté anomálie, a zaistiť tak včasnejšiu diagnostiku aj liečbu.
Najdiskutovanejšou spánkovou poruchou je syndróm spánkového apnoe. Postihnutý človek opakovane prestáva dýchať, v dôsledku toho sa prebúdza, čo narúša kvalitu spánku. Spánková apnoe vedie k horšiemu okysličeniu tela, čo sa prejaví aj v cievach končatín. Telo pri častých prebudeniach, ktoré nemusí pacient ani postrehnúť, nedosiahne REM fáza. Z toho pramení nevyspalosť, ospalosť, ranné bolesti hlavy. Ďalším vodítkom je náhle prebudenie sprevádzané dýchavičnosťou alebo prebudenie so suchými ústami a bolesťou v krku, lapanie po dychu alebo dočasná strata dychu. Človek so syndrómom centrálnej spánkového apnoe môže aj hlasno chrápať. Medzi denné príznaky patrí najmä zníženie pracovnej výkonnosti, časté zaspávanie počas dňa alebo problémy s koncentráciou a pamäti. Pri podozrivých hodnotách odporúčame navštíviť lekára, ktorý vykoná odborné vyšetrenie.

Aké zariadenie zvoliť na sledovanie spánku?

Medzi najobľúbenejšie zariadenia na sledovanie spánku patria inteligentné hodinky a náramky. Je ťažké jednoznačne určiť, ktoré z týchto zariadení bude vykonávať presnejšie merania. Ako hodinky, tak náramky sú schopné poskytovať spoľahlivé dáta. Chytré hodinky sú výbornou voľbou pre tých, ktorí hľadajú nielen monitor spánku, ale aj športového asistenta. Vďaka vstavanému GPS modulu získame presnejšie dáta o tréningoch a taktiež získame prístup k mapám. Na väčšej obrazovke je ľahšie čítať upozornenia a používať aplikácie. Pokiaľ chcete k telefónu pripojiť športové hodinky, oplatí sa zvoliť chytré hodinky s funkciou hovoru.

Chytrý náramok je vďaka svojim kompaktným rozmerom veľmi dobrou voľbou. Na zápästí ho takmer necítite, a preto je pre mnoho ľudí pohodlnejšie. Počet funkcií je menší a obmedzuje sa iba na sledovanie základných aktivít ako je počet krokov, ušlá vzdialenosť alebo aktuálny tep. Výhodou náramkov je ich relatívne nízka cena. Za asi 500 korún môžeme kúpiť slušný náramok. Tretiu skupinu tvoria špeciálne náramky na analýzu spánku. Zariadenie je schopné monitorovať srdcovú frekvenciu, dýchanie a pohyb užívateľa a na základe toho vypočítať zdravotné parametre. To môže detekovať spánkovú apnoe, rovnako ako ďalšie abnormality. Všetky dáta sú viditeľné v špeciálnej aplikácii. Pre ľudí, ktorí berú sledovanie spánku trochu vážnejšie, to môže byť lepšia voľba.

Znalosti

Publikované

31. augusta 2023