So sušičkou nemusíte zbytočne dlho čakať kým vám bielizeň uschne a neustále vyťahovať sušiak. Zvlášť pokiaľ máte menší byt, sušiak sa bude nevyhnutne pliesť. Možno vás napadá, že to isté sa dá povedať o sušičke – bývajú celkom veľké, kam ju umiestniť? Našťastie existujú modely špeciálne prispôsobené do malých priestorov.

Do obmedzeného priestoru potrebujete zariadenie, ktoré zaberie čo najmenej miesta. Preto sú rozmery zariadenia to prvé, na čo sa zamerajte. Nekontrolujte ale iba šírku ale aj hĺbku. Najmenší model na trhu je hlboký iba 46 cm. To oceníte vo veľmi malých kúpeľniach. Priemerne má pritom sušička okolo 60 cm. Šírka už nie je taká rôznorodá. Aj tie najmenšie modely majú okolo 60 cm. Ak nemáte toľko priestoru, aby ste vedľa seba umiestnili práčku a sušičku, zauvažujte o umiestnení na seba. Jediné, čo si musíte v takom prípade zohnať, je špeciálny konektor.

Ďalšie parametre

Veľkosť by rozhodne nemala byť jediným parametrom, ktorý si skontrolujete. Podstatná je aj veľkosť bubna. Tá je samozrejme rozmery zariadenia ovplyvnená, ale pre 2 až 3 člennú rodinu sa hodí mať bubon, do ktorého sa zmestí 7 až 8 kg bielizne.

Ďalej sa jednotlivé modely líšia tým, ako vlastne vzduch v sušičke ohrievajú. Prvým typom sú kondenzačné sušičky vybavené ohrievačom. Ten nasáva vzduch zvonku a zahrieva ho. Týmto teplým vzduchom sa potom suší bielizeň v bubne. Z bielizne so sušením uvoľňuje voda a tá sa hromadí v špeciálnej nádobe. Druhý typ sušičiek má zabudované tepelné čerpadlo. Princíp je veľmi podobný, iba je na ohrev využívané čerpadlo. To je energeticky menej náročné a ekologickejšie. Vďaka tomu, že úspornejšie, tak nájdete ho v drahších modeloch.

Skontrolujte si aj to, aký je v sušičke motor. Najlepší je ten invertorový alebo bezkomutátorový. Poskytuje ideálnu kombináciu vyššieho výkonu s nižšou spotrebou energie. Na model s týmto motorom poskytujú výrobcovia aj dlhšiu záruku, pretože ide o takmer bezporuchovú technológiu.

Nepodceňte ani to, do akej energetickej triedy sušička spadá. Najlepšia je trieda A+++, také spotrebiče spotrebujú najmenej energie. Naopak modely v triede B alebo C možno vyjdú lacnejšie pri nákupe, ale čoskoro sa ich vyššia spotreba prejaví na účtoch za elektrinu. Keď budete mať na výber, radšej zainvestujte do drahšieho, ale úspornejšieho modelu. Táto investícia sa vám do pár mesiacov vráti.

Znalosti

Publikované

15. marca 2024