Záhrada a terasa v novembri: práca, ktorá sa vám oplatí

,

Aj keď ešte v novembri môžeme obdivovať úžasné farby jesene, krátke, chladné a často daždivé dni v tomto mesiaci nám spríjemňujú pobyt v teple našich domovov. Rastliny na záhrade túto možnosť nemajú a preto sa o ne musíme starať a pripraviť ich na zimný odpočinok. November na záhrade je čas na záverečné upratovanie a prípravu rastlín na zimu. Aké práce je potrebné urobiť na záhrade v novembri?

 

November na záhrade – ako sa starať o okrasné stromy a kríky?

Než príde mráz, môžete ešte vysadiť stromy a kríky, ktoré v zime zhadzujú lístie. Po výsadbe je potrebné pri kmeni urobiť kôpku zeminy – ochráni korene pred teplotami pod bodom mrazu. Nezabúdajte, že novo vysadené rastliny sa nestrihajú – budete to robiť až na jar. Vždyzelené listnaté a ihličnaté kríky zavlažujeme, pretože tieto rastliny rastú aj v zime a sú vystavené vysychaniu v slnečných mrazivých zimných dňoch. Výhonky zahriate slnkom odparujú vodu a korene ju zo zamrznutej pôdy nemôžu absorbovať (ide o tzv. fyziologické sucho). Výdatnou zálievkou rastlín, kedy pôda ešte nie je premrznutá, pomôžeme rastlinám prezimovať. Povrch okolo kmeňov mulčujte 5-centimetrovou vrstvou rašeliny, suchého lístia alebo kôry. Nadzemná časť sa oplatí zakryť netkanou textíliou.

Ihličnaté kríky, najmä tie stĺpovitého tvaru, sa môžu pod ťarchou snehu na nich deformovať alebo dokonca zlomiť. Aby ste tomu zabránili, oplatí sa ich previazať špagátom alebo omotať elastickou sieťkou. Kríky a ihličnany citlivé na mráz (napr. borovica japonská, cyprus Lawsonov, zerav východný, cyprus Leylandov, céder) je potrebné pred zimou chrániť obalením textílií alebo slameným mulčom. Obdobne postupujeme u kríkov rododendronov, hortenzií, popínavých ruží a druhov citlivých na mráz pestovaných na kmienku.

 

Ako sa o trvalky v novembri starať a dobre ich pripraviť na zimu?

November je posledná chvíľa – ak sme to neurobili skôr – vykopať georgíny a hľuznaté begónie. Cibuľoviny vysadené na jeseň (tulipány, narcisy, hyacinty a ďalšie) tiež prikryjeme rozprestretím 2-3 cm hrubej vrstvy kompostu, suchého lístia, kôry, slamy alebo rašeliny. Robíme to až pri mierne zamrznutej zemi, pretože ak pokrývku rozprestrieme príliš skoro, vytvoríme dobrý úkryt pre hlodavcov, ktorí dychtivo žerú cibuľky okrasných rastlín. Pamätajte si: Veľa užitočného hmyzu prezimuje v suchých výhonkoch trvaliek. Semená z napr. z echinaceí sú obľúbenou pochúťkou sýkoriek. Ponechajme preto na našej záhrade aspoň nejaké suché rastliny. Navyše, pokryté snehom a ľadovými kryštálmi, budú zimnou ozdobou vašej záhrady.

 

Ochrana balkónových rastlín pred zimou

Pred zimou treba chrániť aj prezimujúce rastliny na balkónoch a terasách. Môžeme tam ponechať tie druhy, ktoré znášajú nízke teploty, ale aj tak ich chránime pred mrazom a vetrom. Koreňový systém rastlín v nádobách chránime pomocou napr. lepenkovej krabice naplnenej polystyrénom, pilinami, suchým lístím alebo slamou. Nezabudnite ponechať rastlinám drenážne otvory, aby voda nezostávala v koreňoch.

Novembrové práce na trávniku

Trávnik kosíme, kým tráva rastie. Pokiaľ bol október teplý, môžeme to urobiť ešte začiatkom novembra. Grófujeme lístie spadnuté zo stromov a kríkov. Nenechávajte ich na trávniku, pretože vytvoria nepriepustnú vrstvu, ktorá podporuje vznik plesne snežnej a ďalších hubových chorôb. V novembri tiež zberáme poslednú koreňovú zeleninu, kapustovú zeleninu a pór. Na záhonoch môžeme ešte nechať kel, ružičkový kel a paštrnák – táto zelenina je odolnejšia voči nízkym teplotám.

Po zbere zeleniny je potrebné záhony očistiť od rastlinných zvyškov (zdravé je možné skompostovať), dôkladne zrýľovať a nechať pôdu v tzv. ostré brázdy. Na tých záhonoch, kde plánujeme v budúcej sezóne vysievať alebo vysádzať druhy zeleniny vyžadujúce organické hnojenie, by sa mal používať hnoj alebo kompost. Pôdu môžeme obohatiť aj fosforečnými alebo draselnými hnojivami. Substrát v prípade potreby vápnime, pričom pamätáme na aspoň 2-týždňovú prestávku medzi organickým hnojením a vápnením. Než pôda zamrzne, môžete zasiať zeleninu pre skorú jarnú úrodu: petržlen, mrkva, kôpor, špenát a zasadiť cesnak a cibuľu. Semená by mali byť zasiate o niečo hlbšie ako na jar. Pred zimou by nemali vyklíčiť. Po zbere zeleniny z fóliovníkov a skleníkov je nutné vyčistiť ich vnútro – odstrániť zvyšky rastlín a iné zvyšky, vykonať údržbové práce na konštrukcii.

Znalosti

Publikované

11. novembra 2023