10 postrekov na vošky, ktoré si ľahko vyrobíte aj doma

,

Vošky patria k najčastejším škodcom v našich záhradách. Proti voškám existuje rad chemických prípravkov, ktoré možno zakúpiť v každom záhradníctve. Môžeme si s nimi poradiť aj bez chémie. Skúste si doma sami vyrobiť ekologické postreky.

 

Ako si vyrobiť domáci, ekologické postreky?

Akonáhle sa vošky objavia, vytvorí priamo inváziu, ktorá počas chvíle napácha nenávratné škody na ovocných stromoch, kríkoch, zelenine a kvetoch. Často sa tak stáva, že ako zistíte, že vám zamorili záhradu, už je neskoro. Rýchlosť množenie vošiek je naozaj úchvatná, rovnako ako ich prežitie. Za rok majú vošky 6-16 generácií. Po oplodnení kladie samička vajíčka, z ktorých sa liahnu len okrídlené samičky, ktoré sa množia geometrickým radom. Poslednej generácie, ktorá sa liahne na jeseň sú samčekovia. Niektoré druhy vošiek sú naozaj vysoko odolné a postreky na ne zaberajú len ťažko. Skúste použiť niektorý z domácich prostriedkov miesto predávaných insekticídov. Prírodné postreky sú ekologické a šetrné k prírode.

 

Postrek z mlieka

Tento bio postrek vďaka cene mlieka patria k najdrahším. Obyčajné polotučné mlieko zmiešajte v pomere 1: 1 s vodou. Výsledný roztok nastriekajte na napadnuté rastliny. Druhý deň skontrolujte výsledok. Po použití prostriedku je dobré druhý deň strom či rastliny opláchnuť prúdom vody, ale dajte pozor, aby ste rastliny nepoškodili.

 

Cesnak

Cesnak vraj voškám nevonia, tak prečo to nevyskúšať. Roztlačte pár strúčikov cesnaku a rozmiešajte v pohári s vodou, nechajte vylúhovať a následne aplikujte na rastliny. Druhý deň postrek zopakujte. Cesnakový postrek by sa mal aplikovať až po odkvitnutí rastlín, jeho aróma môže odpudzovať aj niektoré opeľovače.

 

Nálev zo žihľavy

Jícha zo žihľavy zaberá proti voškám a dá sa použiť aj ako výborné hnojivo. Ku žihľave možno pridať aj iné bylinky, ktoré fungujú proti voškám, napríklad palina.
Silnejším roztokom Je ich, ktorá zreje minimálne 3 až 5 týždňov. Kvasenie spoznáte podľa uvoľňovaných bubliniek a zápachu. Keď sa bublinky prestanú uvoľňovať ich je hotová. Túto tmavú zapáchajúce tekutinu je potrebné pred aplikáciou zriediť vodou, aspoň 1: 1. Ak bude ich používať ako hnojivo zrieďte ju 1:10.

Nálev si vyrobíte tak, že čerstvé žihľavy zalejete studenou, alebo horúcou vodou a necháte lúhovať, pri použití horúcej vody je potrebné nechať nálev vychladnúť. Potom môžete aplikovať na rastliny.

Nálev z tabaku

Menšie množstvo tabaku a zalejte vriacou vodou a nechajte zmes vychladnúť. Potom ju preceďte a aplikujte pomocou rozprašovača na voškami napadnuté rastliny.

 

Nálev z paradajkových listov

Listy paradajok obsahujú alkaloidy, ktoré účinne hubia hmyz. Paradajkovej listy nasekajte najemno a namočte ich do studenej vody. Nechajte cez noc lúhovať. Druhý deň nálev preceďte, pridajte trochu nastrúhaného mydla s jeleňom, rozmiešajte a postriekajte zmesou postihnutej rastliny.

 

Odvar z rebarbory

Na vošky môžete využiť tiež rebarboru. Listy a stonky nasekajte a povarte vo vode. Odvar nechajte vychladnúť. Potom ho sceďte a nalejte do ostrekovača a aplikujte na rastliny.

 

Rastlinný olej

Ideálne postrek proti voškám, odporúčaný záhradkári, je z oleja a vody. Kuchynský olej zmiešajte s vodou pomerom 1:10. Nalejte do postrekovače, riadne pretrepte, aby sa obe zložky dobre premiešali a začnite postrekovať.

 

Mydlová voda

Mydlová voda je jedným z najúčinnejších prostriedkov proti voškám. Nastrúhajte 200 g draselného mydla do litra teplej vody, rozmiešajte a nechajte vychladnúť. Mydlovou vodou striekajte veľmi opatrne iba na napadnuté miesta, aby ste nezabili aj prospešný hmyz. Druhý deň rastliny postriekajte čistou vodou.

 

Prostriedok na riad

Namiesto mydla môžete použiť aj prostriedok na riad. Do litra vody pridajte 2 lyžičky prostriedku na riad a postupujte rovnako ako v prípade mydlovej vody.

Ocot

Octový postrek si pripravíte jednoducho, pridaním trochu octu do čistej vody. Aplikuje sa rovnako ako mydlová voda. Druhý deň nezabudnite rastliny osprchovať čistou vodou.
Mydlo, ocot a jar možno navzájom kombinovať, len si dávajte pozor na konzistenciu, aby ste naopak nevytvorili prírodné herbicíd. Ak použijete príliš silný roztok, listy rastline zničíte. Dajte si tiež pozor na zamorenie pôdy.
Postreky aplikujte najlepšie ráno, alebo večer, nikdy za horúceho slnečného dňa. Postreky, ktoré ihneď nespotrebujete, uchovávajte v chladnom prostredí.

Proti voškám zasiahnite včas, kým nie sú premnožené.
V strednej Európe je známe 850 druhov vošiek. Postrek, ktorý sa rozhodnete aplikovať tak nemusí zrovna na váš druh, ktorý máte na záhrade fungovať. Preto je potrebné skúšať rôzne varianty.

Znalosti

Publikované

28. júna 2021