Kartušová alebo piesková? Ako vybrať filtráciu do bazéna.

, ,

K letným radovánkam neodmysliteľne patrí kúpanie v záhradnom bazéne. Zakalená voda plná nečistôt môže túto idylku ľahko pokaziť. Predísť tomu môžete správne zvolenú filtráciou. Aby ste si bazén užili na maximum, treba dať pozor pri výbere bazénovej filtrácie na nasledujúce skutočnosti.

 

Ako vybrať bazénovú filtráciu

Bazénová filtrácia patrí k najdôležitejšiemu príslušenstvo k záhradným bazénom. Jej úlohou je udržať vodu v čo najväčšej čistote.

Piesková, alebo kartušová filtrácia?

Piesková filtrácia sa odporúča k absolútnej väčšine bazénov, kartušovú filtráciu využijete predovšetkým u malých nafukovacích bazénov. Obstarávacie náklady pri pieskovej filtrácie sú síce vyššie, ale vďaka lepšiemu výkonu a nízkej spotrebe chémie je piesková filtrácia výhodnejšie ako pre rodinný rozpočet, pre zdravie, tak aj pre životné prostredie.

 

Piesková filtrácia

Piesková filtrácia je rozšírenejší a obľúbenejší než kartušová. Je ideálny pre stredné a veľké bazény. Voda preteká cez filter z kremičitého piesku, ktorý zachytáva hrubé aj jemné nečistoty, ktoré zostávajú vo vnútri bazénového filtra, čistá prefiltrovaná voda sa potom vracia späť do bazéna. Náročnosť na údržbu je u pieskových filtráciou veľmi malá. Filtráciu stačí prepláchnuť cca 1 x týždenne a piesok vymeniť približne 1 x za 2-3 roky. S pieskovou filtráciou pri správnom prevádzky a výkonu filtrácie tiež ušetríte za bazénovú chémiu, jej spotreba bude minimálny. Piesková filtrácia disponuje dostatočným výkonom pre pripojenie ďalších zariadení, ako solárny ohrev vody alebo bazénový vysávač.
Okrem kremičitého piesku môžete do filtrácie použiť zeolit. Zeolit ​​je tvrdý prírodný kameň, vysoko pórovitý, takže dokáže zachytiť väčšie množstvo nečistôt ako filtračný piesok. Ďalšou výhodou zeolitu oproti piesku je jeho dlhšiu životnosť a schopnosť čiastočne udržiavať pH v bazénovej vode. Pri používaní zeolitu v pieskovej filtrácii je zvyčajne možné znížiť dávkovanie chlórovej chémie až o 30% pri zachovaní účinnosti chémie. Dávkovanie zeolitu je oproti piesku menší – 25 kg zeolitu je cca 50 kg piesku.

Nevýhodou pieskovej filtrácie je vyššia nákupná cena oproti kartušové filtráciu. Investície do pieskovej filtrácie sa však vráti vďaka nižším prevádzkovým nákladom.

 

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia je vďaka svojej menšej výkonnosti určená pre malé, predovšetkým nafukovacie bazény. Nevýhoda kartušových filtráciou je ich vysoká náročnosť na údržbu a väčšie náklady na chémiu. Plastový valec filtrácie je obklopený kartuší, teda skladaným filtračným papierom, ktorý je na oboch koncoch zakrytý. U kartušovej filtrácie musíte počítať s častým umývaním a výmenou filtračných vložiek. Častá údržba má za následok rýchle celkové opotrebenie. Životnosť kartuše je približne 1-2 sezóny. Údržba bazéna vás tak bude stáť viac času i peňazí. Nižší výkon zároveň nedovoľuje pripojenia doplnkovej výbavy.

 

Tipy pre výber filtrácie k bazénu

Pri nákupe filtrácie je potrebné zohľadniť tieto faktory:
Pri výbere filtrácie sa orientujte predovšetkým podľa objemu celého bazéna. Všeobecne platí, že bazénová filtrácia by mala prefiltrovať celý objem bazéna za 6-8 hodín, v letnej sezóne dokonca 4 hodiny.
Umiestnenie filtrácia – zariadenie by nemalo byť umiestnené veľmi ďaleko od bazéna, aby sa zbytočne neznižoval sací výkon čerpadla filtrácie. Pri väčšej vzdialenosti (nad 10 m) medzi bazénom a filtráciou budete potrebovať silnejší čerpadlo, ktoré vyrovná straty v tlakovom rozvode. Malo by byť v zakrytom priestore, kde bude chránené pred poveternostnými vplyvmi
6-cestný ventil – výrazne uľahčí manipuláciu s filtráciou
Filtračná nádoba – musí čo do objemu zodpovedať výkonu filtračného čerpadla.
Zastrešenie bazéna – zaistí účinnejšie a lacnejšie chod bazénovej filtrácie.

 

Najlepšie filtrácia podľa recenzií užívateľov

Kartušové filtrácie

 

Pieskové filtrácie

Znalosti

Publikované

8. júla 2021