Viete, že v sušičke môžete sušiť huby, cestoviny i mäso?

Sušenie je dodnes najzdravším spôsobom konzervovanie potravín. Zachováte tak vôňu, farbu i chuť jedla na veľmi dlhú dobu. Pôvodný metódy sušenie na slnku sú síce už prekonané, ale princíp zostáva stále rovnaký. V dnešnom článku vám poradíme, ako vybrať kvalitnú sušičku a tiež predstavíme, čo všetko do nej môžete dať.

 

Výber

V dnešnej dobe využíva sušičku potravín stále viac ľudí. Sú to záhradkári, ktorí tak spracovávajú zvyšky po sezónne, sú vyznávači zdravého životného štýlu, ale aj ľudí, ktorí majú radi kvalitné potraviny. Ak si nie ste istí, ako sušičku vybrať, stačí si zodpovedať niekoľko nasledujúcich otázok.

 

Aké množstvo potravín budete sušiť

Veľkosť sušičiek sa určuje podľa množstva tácok, ktoré má. Všeobecne sa teda rozlišujú na menšie typy, pre príležitostných užívateľov, a majú 4 až 6 tácok. Pre priaznivcov zdravého štýlu, záhradkárov alebo hubárov, ktorí budú sušiť viac a pravidelne, sú lepšie väčšie modely s 9 až 11 tácky.

 

Hranatou, či guľatú

Hoci to tak pôsobí, nejde len o obyčajnú voľbu dizajne. Každá z nich nielen rôzne vyzerá, ale hlavne suší rozdielne. Líšia sa totiž v umiestnení motora, ktorý generuje teplý vzduch. Okrúhle sušičky majú motor na dne, teda teplý vzduch stúpa postupne zospodu nahor. To ale tiež znamená, že sa potraviny nesuší rovnomerne. Bude teda nutné občas prehádzať podnosy, aby ste nerovnomernosť trochu zrovnali. Tento problém nemusíte riešiť u hranatých sušičiek. Majú totiž motor umiestnený na boku a vzduch prúdi po zariadení rovnomerne.

 

Nerez, alebo plast

Všeobecne platí, že ak chcete odolnú sušičku, ktorá dlho vydrží, vyberte radšej tú z nerezu. Naopak s plastom je to komplikovanejšie a musíte si dať pozor na viac vecí. Existujú sušičky z veľmi kvalitného bytelného plastu, ktorý sa nerezu vyrovná. Bohužiaľ existuje aj opak. Sušičky z plastu, ktorý sotva vydrží jeden proces sušenia. Preto ak chcete plastovú sušičku, ale chcete, aby vám zároveň dlho vydržala, postrážte si jej hmotnosť a cenu. Sušičky z nekvalitného plastu budú lacnejšie iné, budú mať na prvý pohľad horšie spracovanie a budú veľmi ľahké. Kvalitné plastové sušičky stojí spravidla okolo 5 000 Sk a na prvý pohľad sú pevné.

Na aké potraviny sušičku máte

Každá potravina vyžaduje inú teplotu na sušenie. Niektorým postačí teplota 30 ° C, iné sa vám neusuší pod 70 ° C. Nikdy si teda nekupujte sušičku, ktorá vám neumožní regulovať teplotu aspoň v tomto rozpätí. Zároveň voľte ideálne takú, ktorá má časovač. Rovnako ako teplotu, potrebujú potraviny rôznu dobu na usušenie.

 

Čo všetko sušička usuší

Najčastejšie je sušené ovocie. Do rovnakého zariadenia môžete vložiť zeleninu, huby, bylinky alebo tiež mäso. Stačí zvoliť správnu teplotu a používať vždy len zrelé plody, bez plesní alebo akéhokoľvek poškodenia.

Niektoré druhy ovocia (predovšetkým hrušky, marhule a jablká) môžu počas sušenia zhnednúť. Pokiaľ chcete tomuto nevítanému efektu zabrániť, namočte nakrájané ovocie ešte pred sušením do štvrť litra vody s lyžicou citrónovej šťavy. Táto metóda hnednutie úspešne zabráni. Ovocie s kôstkou vždy pred sušením vykôstkujte.

Ak plánujete sušiť mäso, hodí sa k tomu väčšina druhov – hovädzie, ryby, hydina a zverina. Dávajte prednosť chudému mäsu. Pred sušením ho dajte na nejakú dobu do mrazničky – bude sa vám lepšie krájať. Nesušte plátky tenšie ako pol centimetra. Dajte si pozor aj na to, ako mäso nakrájate. Pretože smer krájanie ovplyvní jeho tuhosť. Nakrájate Ak ho cez vlákna, bude tuhé, ak po vláknach bude krehké a jemné. Nebojte sa ich ani pred sušením naložiť do marinády alebo soli. Spravidla strávi mäso v sušičke 4 až 6 hodín, ryby až 16 hodín.

 

Najlepší sušičky

Teesa TSA3031 – manual

Vigan ESP3DG – manual

Sencor SFD 4235 – manual

Sencor SFD 6600 – manual

Severin OD 2940 – manual

 

Znalosti

Publikované

20. júna 2021