Ako zvládnuť zápach bielizne z práčky

Máte pocit, že bielizeň ktoré vyperiete nevonia, občas aj trochu zapácha a to aj napriek tomu, že ste použili kvalitné prášok a aviváž? Problém bude vo vašej práčke. V práčke sa hromadí špina, vodný kameň, ale aj baktérie a pleseň. Aby práčka správne fungovala, aj ona sama občas potrebuje vyčistiť. A len pravidelnú a správnu údržbou zabránite zápachu a predĺžite vašej práčke životnosť.

Venujte svojej práčke dostatočnú starostlivosť

Preštudujte si návod na použitie. Moderné práčky majú vlastné čistiace programy, ktoré je dobré aplikovať s použitím vhodného prípravku. Pri čistení sa zamerajte na najviac rizikové miesta práčky. Zápach spôsobujú baktérie a plesne, ktoré sa množia v nádobe na sypký prášok a aviváž, ich najčastejším pôsobiskom je aj vnútro práčky, gumová manžeta, filter a hadice.

 

Dávkovacie nádobka

Pre dôkladné čistenie je potreba dávkovač vybrať úplne von. Ponorte ju do teplej vody s trochou čistiaceho prostriedku a nechajte zvyšky prášku a aviváže odmočiť. Vyčistite aj usadeniny na práčke pod dávkovačom. Ak sa vám v nádobke tvorí vodný kameň, použite čistiaci prípravok proti vodnému kameňu, ale postačí aj obyčajný ocot. Aby ste zabránili opätovnému tvoreniu vodného kameňa či plesne, nechajte po každom praní zásuvku s dávkovačom otvorenou, aby mohla dobre vyschnúť.

 

Gumové tesnenie

Po každom praní utrite gumové tesnenie namočeným handričkou vo vode s octom, zabránite tak tvorbe plesne a nepríjemného zápachu. Dajú sa kúpiť aj špeciálne tablety s oxidačným účinkom, ktoré odstraňujú nečistoty z gumového tesnenia a ťažko prístupných miest v práčke. Nechávajte dvierka otvorené, aby sa tu nedarilo plesni.

 

Filter

Filtre bráni prieniku nečistôt a predmetov do vody vo vani prístroja alebo do čerpadla. Tu sa usadzuje veľa nečistôt, chuchvalce vlasov i žmolkov z bielizne. Než filter vytiahnete, pripravte si suchý handru či nízku nádobku. Po vyskrutkovaní totiž vždy vytečie trocha vody. Filter potom zbavte všetkých nečistôt a dôkladne prepláchnite v horúcej tečúcej vode. Odporúča sa ich čistiť aspoň raz za štvrť roka.

 

Bubon

Nečistoty sa usadzujú aj na vonkajšej strane bubna, kam sa pri čistení nedostanete. Ak periete na nižšie teploty alebo menej často, práčka začne väčšinou zapáchať. Možno tomu predchádzať, keď aspoň raz za tri mesiace pustíte práčku naprázdno na najdlhšej cyklus a najvyššiu teplotu. Môžete pred spustením programu do bubna naliať liter octu. Ak to nepomáha je potrebné použiť špeciálny prostriedok k celkovému čistenie práčky. Ten dokáže odstrániť vodný kameň a usadeniny v bubne práčky, na vykurovacie špirále aj v odpadovom systéme.

 

Ak máte príliš tvrdú vodu, usadzuje sa v práčke vodný kameň. Predísť tomu môžete za pomoci sódy na pranie. Pridajte trošku sódy k praciemu prášku pri každom praní, sóda vodu zmäkčí. Vodnému kameňu možno tiež zabrániť pomocou magnetického odstraňovača vodného kameňa, ktorý sa dá nainštalovať na prívodnú hadicu.

Znalosti

Publikované

12. júna 2019