Porovnanie domácich pekární 2019

Na domácej pekárne dnes narazíte v nejednej slovenskej domácnosti a ich popularita stále stúpa. Vďaka domácej pekárni si môžete dopriať čerstvý chlieb takmer kedykoľvek. Každá domáca pekáreň má programy na niekoľko druhov chleba. Len vložíte ingrediencie do nádoby, nastavíte program a ďalej sa nemusíte o nič starať. Prístroj sa sám postará o kysnutie aj samotné upečení. Okrem toho má aj rôzne špeciálne programy na ďalšie pečivo, ako je napríklad program na pečenie sladkého pečiva, bagiet, prípravu cesta na knedle či pizzu. Môžete v nich tiež pripraviť napríklad marmeládu, masť, jogurt alebo zaváraniny.

Chleba z domácej pekárne chutí aj vyzerá inak ako chleba kupovaný. Chrumkavú kôrku, ktorú poznáte z bežného kupovaného chleba, nájdete na vrchnej časti chlebe upečenom v domácej pekárni. Vzhľadom k tomu, že sa cesto po všetkých stranách priamo dotýka formy na pečenie, je na ostatných stranách chleba kôrka tenšie a jemnejšie.

Ako vybrať domácu pekáreň

Pred samotným výberom je dôležité si ujasniť, ako budete domácu pekáreň využívať a pre koľko ľudí budete chleba piecť. Či budete piecť len chleba alebo aj iné potraviny, tomu by tiež mala zodpovedať programová ponuka pekárne. Pekárne majú väčšie rozmery aj hmotnosť, preto zvážte tiež priestorové dispozície vašej kuchyne. U výšky je nutné počítať s tým, že je potreba otvárať veko. Pri výbere si dajte tiež pozor na dĺžku prívodného kábla. Čo sa týka dizajnu, u vonkajšieho prevedenia môžete väčšinou vyberať medzi plastom a nerezovým povrchom, záleží na vás, ktorý model bude do vašej kuchyne lepšie pasovať. Okrem farby sa pekárne samozrejme líšia aj tvarom – v ponuke nájdete modely najrôznejších tvarov a veľkostí.

 

Rúry nádoba

Nádoba je základom pekárne. Od nej sa odvíja tvar, veľkosť bochníka, ale tiež ako sa vám bude bochník vyklápať a ako bude ľahká údržba pekárne. Vnútri nádoby nájdete miesiace háky, ktoré odvádzajú všetku manuálnu prácu.

 

Objem

Na trhu môžete nájsť také pekárne, ktoré upečú 500 g chleba, čo sa hodí najmä do domácností o jednom alebo dvoch členoch. Pre štvorčlennú rodinu je ideálna pekáreň pre 1200 a 1300gramový chleba. Niektoré pekárne umožňujú vymeniť nádobu na pečenie za inú, rozdelenú na dve časti. Môžete tak namiesto jedného väčšieho bochníka upiecť dva menšie, napríklad rôzne ochutené.

 

Materiál

Teflon – forma s teflónovou povrchovou vrstvou je nenáročná na údržbu, cesto sa v nej nepripeká. Nevýhodou teflonového materiálu je, že sa dá ľahko poškriabať a tým stráca nepriľnavé vlastnosti.

Keramika – má väčšiu odolnosť proti poškriabaniu a je trvanlivejšia. Nádoba nie je celá z keramiky, väčšinou sa jedná o zliatinu a keramická vrstva je nastriekaná do jej vnútornej časti. Oproti teflónu je drahšie.

Nerez – nerezová forma sa používa u pekární s nastaviteľnou teplotou, inak hrozí pripečeniu cesta. Nerez nie je úplne nepriľnavý oproti teflónu a keramike. Na rozdiel od teflónu ju ničím nepoškriabete a má prakticky neobmedzenú životnosť.

 

Hnetače

Počet hnetačov nie je tak podstatný. Pokiaľ by však mala pekáreň slúžiť nielen na chleba, ale aj pre časté miesenie samotného cesta, v takom prípade zvoľte pekáreň s dvoma hnetacie, cesto sa lepšie prepracuje. Modely s jedným hnetačom sú určené pre menšie objem cesta a pečú bochník v tvare kocky. Modely s dvoma hnetacie zvládajú väčší objem cesta a pečú bochník v tvare kvádra. Niektoré modely majú sklápacie hnetače. Hnetače tak nemusíte pred pečením vybrať, ale sklopí sa a v bochníku tak nezostanú veľké diery, čiastočne sa ale do chleba zapečú. Nevýhodou je ich zložitejšie čistenie. Pri ostatných pekární je potreba hnetače vybrať. Pri niektorých modeloch sa hnetače vyberajú pred pečením, v chlebe tak zostanú drobné otvory po osiach hákov. Pri ostatných sa hákmi zapečú do cesta a ich vybratí je zložitejšia a nie vždy sa zaobíde bez zničeniu bochníka.

 

Programy a funkcie domácej pekárne

Nemali by ste tiež zabudnúť, či je ovládanie pekárne jednoduché. Najčastejšie majú pekárne 6 – 8 tlačidiel, ktoré sa ovládajú dotykovo. Základnou funkciou sú programy pre pečenie rôznych druhov chleba.

 

Programy

Pečenie chleba – je základnou funkciou domácej pekárne. Ďalej môže pekáreň mať program na pečenie sladkého pečiva, alebo pre pečenie bagiet. Väčšina modelov disponuje programom na rýchle pečenie.

Rýchle pečenie – Väčšina modelov disponuje programom na rýchle pečenie, ktoré ocenia gazdinky v časovom strese.

Príprava cesta – program na prípravu cesta vám zvládne miesenie a kysnutie cesta, ktoré oceníte pri príprave pizze alebo sladkého kysnutého cesta.

Marmelády a džemy – zmes sa v pekárni rovnomerne zahrieva a premiešava.

Samotné pečenie – s týmto programom je možné pripraviť sekanú, alebo kurča.

Regulácia teploty – tento program využijete na prípravu jogurtov alebo kvásku.

K ľahkému ovládanie vám pomôže displej, na ktorom uvidíte ktorá fáza zrovna prebieha, alebo celkový čas pečení.

 

Funkcia

Všetky pekárne disponujú funkciou odložený štart.

Časovač domáce pekárne – umožní nastavenie pečenie chleba podľa vašej potreby, treba cez noc.

Funkcia pokračovanie v pečení – pekáreň nadviaže na prebiehajúci program po výpadku prúdu.

Automatický dávkovač surovín – ak chcete do chleba pridať nejaké semienka, nemusíte ich pridávať sami, pekáreň sa o to postará.

Prepečenia kôrky – nastavíte si ak chcete mať kôrku prepečenú

 

Príkon a spotreba

Pri výpočte spotreby pekárne sa neriaďte údajom o príkonu. Program prípravy chleba síce trvá niekoľko hodín, pekáreň ale nejde po celú dobu prípravy pečiva na plný výkon, najviac spotrebuje pri pečení. Spotreba na jeden chlieb od miesenia a kysnutia až do dopečení sa pohybuje medzi 0,2 – 0,5 kWh. V prepočte sú tak náklady na upečenie jedného bochníka približne 2 Sk.

 

Cena

Pokiaľ chcete pekáreň používať naozaj často, nemali by ste voliť úplne najlacnejší model.

Do dvoch tisíc môžete kúpiť modely domáce pekárne často s jedným hnetacím hákom a menším počtom programov a funkcií.

Od 2 000 Sk do 5 000 Sk nájdete domáce pekárne s jedným i dvoma hnetacie, pestrejšie ponukou programov.

Domáce pekárne nad 5 000 Sk bývajú plne vybavené, majú mnoho programov a funkcií. Oplatí sa na časté používanie. Ak budete používať pekáreň raz týždenne na pečenie chleba, je taká investícia zbytočná. Často je vyššia cena kvôli značke, v nižšej cenovej kategórii nájdete rovnako výkonný model, len od inej, menej známej značky.

 

Užívateľské recenzie

Pri výbere pekárne sa pravdepodobne budete riadiť aj diskusiami a recenziami na internete. Dôležitým aspektom je, ako pekáreň pričiňuje cesto. Nie vždy sú názory užívateľov úplne spoľahlivým zdrojom informácií. Často totiž nevie pekáreň ideálne ovládať a neúspechy pri pečení prisudzujú nespoľahlivosti prístroja. Na aké názory môžete naraziť?

 

Chlieb sa po upečení prepadá – príčinou prepadnutého chleba je často príliš veľa tekutých ingrediencií alebo droždie. Ak je recept osvedčený, chyba mohla nastať aj vo voľbe programu.

Nedopečený chlieb – ak je chlieb prepečený nerovnomerne, používateľ pravdepodobne piekol na moc vysokú teplotu alebo príliš krátko. Je lepšie piecť pri nižších teplotách a dlhšiu dobu. Ak ani toto nepomôže, príčinou je pravdepodobne nevhodne pripravené cesto, alebo príliš veľká dávka cesta na konkrétny objem formy.

Po hnetacie mi v chlebe zostala diera – dier v chlebe sa pri použití pekárne nevyvarujete nikdy. Niektoré pekárne umožňujú hnetače ešte pred začiatkom pečenia vybrať, v iných sa sklopí, napriek tomu ani takto nezostane chlieb bez drobné chyby. Sklopné hnetače sa tak ako tak do bochníka čiastočne zapečú; ich výhoda je v tom, že je ľahšie vyberiete a poškodenie bude minimálny. V prípade vyberateľných hnetačov zostanú v nádobe osičky, na ktorých sú hnetače usadené a tie taktiež zanechajú malé diery. Stále je ale poškodenie ďaleko menšieho rozsahu, ako keď necháte hnetače do chleba zapiecť a potom ste nútení ich vytrhnúť.

Bochník nevyzerá ako z obchodu – bochník z domácej pekárne nebude nikdy vyzerať ako chlieb Šumava z obchodu. Je to kvôli forme v ktorej sa pečie, má hranatý tvar a má tiež vplyv na kôrku. Po celú dobu pečenia je cesto v kontakte so stenami formy, zo spodu a zo strán bude mať bochník kôrku výrazne jemnejší a menej chrumkavú. Chrumkavú kôrku, na ktorú sme z obchodu zvyknutí, bude mať domáci chlieb iba na hornej strane.

 

Ako postupovať, aby sa chleba podaril

Vyberajte starostlivo múku. Najjednoduchšie je kupovaná zmes, ktorú zoženiete v každom obchode. Tá ale nemusí každému vyhovovať, navyše je nákladnejšie, než keď si zmes vyrobíte sami. Vyberajte múku s väčším podielom lepku, tá vám zaručí pružné cesto. Kupujte múku s označením chlebová, alebo zdravší variant múku celozrnnú. Ak vám nevyhovuje pšeničná múka, môžete použiť ražnú, kukuričnú múku. Veľmi obľúbená je špaldová múka. Na bezlepkový chlieb sa hodí pohánková múka. Môžete použiť čerstvé alebo sušené droždie, svoju veľkú obľubu má domáca kvások. Pri používaní droždie dávajte pozor najmä na jeho dátum expirácie, po ktorej prestáva účinkovať, a tiež na dávku. Príliš veľa droždia totiž môže zanechať v ceste nepríjemnú pachuť. Do cesta namiesto vody použite napríklad cmar alebo srvátku, chleba tak bude vláčnejšia. Môžete rôzne experimentovať, pridať rôzne semienka, orechy, oškvarky, olivy a ďalšie suroviny.

Pri pečení chleba je potrebné dodržať poradie plnenia. Najskôr dovnútra vlejte tekuté suroviny, potom pridajte múku a ďalšie ingrediencie. Týmto postupom sa vám cesto dokonale premiešajú.

 

Ako pripraviť marmeládu

Pri klasickom varení marmelády vás čaká množstvo miešania a zdĺhavé varenie. V pekárni len nastavíte program, stlačíte tlačidlo a len čakáte až bude marmeláda hotová.

Marmeládu možno pripraviť z rôznych druhov ovocia ako sú napr. Jahody, marhule, čerešne, višne, lesné ovocie, ríbezle … Alebo môžete použiť mix rôzneho ovocia. Môžete vyskúšať aj netradičné kombinácie višne alebo slivky s čokoládou, pomaranč so zázvorom … Na prípravu stačí ovocia pokrájať, alebo rozmixovať. Ak nemáte v marmeláde radi zrniečka, napríklad z ríbezlí alebo malín, ovocie rozmixujte a prepasírujte.

K želírovanie môžete použiť želírovací cukor, Gelfix, Pektín alebo kyselinu citrónovú.

Dĺžka programu na varenie marmelády sa u rôznych výrobcov líši. Väčšinou sa pohybuje okolo 90 minút. Ak je marmeláda dosť hustá zistíte jednoducho. Na malý tanierik dajte pár kvapiek marmelády, nechajte vychladnúť a skúste či je dosť pevná.

Pripravte si čisté poháre na plnenie. Marmeládu do nich nalejte, zavíčkujte a otočte hore dnom.

 

Videonávod na domáce marmeládu

https://youtu.be/FYQnRr9CvSs

Víťazi testu domácich pekární

2019-02-07 ETA Duplica Vital 2147 – pekáreň s programami Kvasenie s Vital. S nimi môžete piecť chleba z prírodného kvásku bez akýchkoľvek éčok. Zvládne i prírodné syry, jogurty, kvásku … Všetko, čo vyžaduje presnú teplotu. Vďaka programu Vital si môžete pripraviť chlieb podľa vlastných potrieb, treba podľa svojej diéty.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Tefal PF 611838 – Jednoduché ovládanie pekáreň Tefal PF611838 zaručuje intuitívnym ovládacím panelom a prehľadným LCD displejom. Medzi jej výhody patrí tiež napríklad funkcia automatické udržiavanie teploty po dobu jednej hodiny a odložený štart. Medzi programy možno nájsť aj program bezlepkové pečenie, program rýchle pečenie a tiež program na prípravu marmelád.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Guzzanti GZ 635 – plne automatická domáca pekáreň chleba pripraví kvalitný čerstvý chlieb podľa vašej ľubovôle s hmotnosťou až do 1600g. Priebeh programu možno sledovať skleneným priezorom vo viečku i na prehľadnom displeji. Zvukový signál pred začatím samotného pečenia upozorní na možnosť pridania ďalších surovín. Okrem programu na marmeládu, pre rýchle pečenie sa tak môžete stretnúť aj s programom na bezlepkové pečenie, alebo aj s programami určenými pre iné druhy surovín (zaváraniny, cestoviny, atp.).

 

VIAC INFORMACIÍ

 

ETA Delicca 7149 – výhodou domáce pekárne Eta sú dva miesiace háky v nádobe, ktoré sa postarajú o kvalitnú premiešania cesta. Pekáreň zvládne upiecť bochník s maximálnou hmotnosťou 1 300 g. Pekáreň ponúka výber z 12 programov. Dvojfázové miesenie a trojfázové kysnutie sa postará o to, aby výsledné produkty boli proste dokonalé. Od klasického chleba, až po ten bezlepkový, sladké druhy pečiva, torty alebo napríklad marmeládu. To všetko ide v tomto prístroji ľahko pripraviť.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

ETA Duplica Vital Plus 2147 90020 – pekáreň má celkom 16 programov. Tri programy, Vital Plus 1, Vital Plus 2 a Kvasenie. S nimi môžete piecť chleba z prírodného kvásku bez akýchkoľvek éčok. Zvládne i prírodné syry, jogurty, kvásku … Všetko, čo vyžaduje presnú teplotu. Vďaka programom Vital Plus 1, Vital Plus 2 si môžete pripraviť chlieb podľa vlastných potrieb, treba podľa svojej diéty. Je vybavená programom na prípravu marmelády a na rýchle pečenie.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Domo B 3990 – pekáreň Domo sa radí k objemnejším modelom na trhu. Hodí sa pre početnejšiu rodinu. Maximálna veľkostí bochníka 1 400 g. V nádobe na pečenie sú dva miesiace háky, ktoré sa postarajú o dokonale premiešané cesto. Zvláda rýchle pečenie a prípravu marmelády alebo džemu. Chýba jej však program pre bezlepkové pečenie.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Bravo B 4392 – domáca pekáreň Bravo poslúži početnejším rodinám. Dokáže upiecť chleba o váhe 1 400 g. Veľkosti bochníka ponúka celkom 3, takže môžete upiecť aj menšie bochník. Štyri miesiace háky sa postarajú o dokonalé hnetení cesta. Pekáreň má celkom 12 programov. Má špeciálny program na pečivo z celozrnnej múky, program na džem a rýchle pečenie.

 

VIAC INFORMACIÍ

 

Sage BBM 800 – Domáca pekáreň je vybavená automatickými aj manuálnymi programy. Môžete ju nechať upiecť chlieb klasický, celozrnný alebo bezlepkový. Na prípravu ciest potom využijete programy na chlebové cesto, cesto na pizzu či to na cestoviny. Využiť môžete aj špeciálne funkcie ako program na marmeládu alebo rýchle pečenie. Okrem to na vás čaká deväť vlastných nastavení, ktoré si prispôsobíte a uložíte podľa svojich požiadaviek. Radosť vám urobí tiež unikátne hnetací hák, ktorý sa pred koncom pečenia sám zloží tak, aby v ceste nevytvoril otvor – tešiť sa tak môžete na priamo ukážkový bochník chleba.

 

VIAC INFORMACIÍ

Znalosti

Publikované

9. júna 2019